Veselam
Bērni

Trūce zīdainītim. Ne jau no lielas brēkšanas 0

Foto – otvetprost.com

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs Ainārs Ģīlis stāsta, ka saskaņā ar epidemioloģisko pētījumu datiem trūces mēdz būt aptuveni 5% jaundzimušo. Tas nešķiet daudz, bet, vērtējot kopskaita kontekstā (gadā mūsu valstī piedzimst vairāk nekā 20 000 mazuļu), iznāk līdz pat 1000 trūces gadījumu ik gadu. Zēniem trūce mēdz būt piecas reizes biežāk nekā meitenēm, un tas izskaidrojams ar dzimumorgānu fizioloģiskajām atšķirībām. Trūci, kas radusies piedzimstot, parasti konstatē līdz trīs gadu vecumam, bet tā par sevi liek manīt arī vēlāk.

– Bērniem trūce gandrīz vienmēr ir iedzimta patoloģija un nav saist­audu vājuma, kā tas ir pieaugušajiem, – saka Ainārs Ģīlis. Problēma saistīta ar vēderplēves kanālu, kuram līdz bērna dzimšanai, respektīvi, vēl atrodoties mātes ķermenī, būtu jānoslēdzas. Ja tas nenotiek, var runāt par bruku, jo kanālā, kas nav noslēdzies, jebkurā brīdī var ielīst zarniņa. Trūce uzreiz pēc dzimšanas var neizpausties, jo nenoslēdzies kanāls mēdz salipt (bet ne aizaugt), taču jebkurā veicinošā situācijā var panākt vaļā, stimulējot problēmas rašanos.

Ne mazums vecāku uzskata, ka trūce parādījusies tāpēc, ka zīdaiņa vecumā mazulis daudz brēcis. Taču trūce galvenokārt ir iedzimta patoloģija. Gan zēniem, gan meitenēm visbiežāk trūce parādās cirkšņu rajonā, taču puišiem reizumis tā var sniegties līdz pat sēklinieku maisiņam.

Pēc daktera Aināra Ģīļa teiktā, trūci visvieglāk var pamanīt paši vecāki, bet ķirurgs profilaktiskajā apskatē to var arī nesaskatīt. Proti, zarniņa ielien atpakaļ, kur tā bijusi, un tikai pēc kāda laika atkal kļūst pamanāma trūces veidā kā izspīlējums. Ja zarniņa nav iesprūdusi (kā tas visbiežāk arī ir), trūces vieta nav sāpīga un bērnam netraucē. Tāpēc vecākiem, kuri mazulim ievērojuši kaut ko līdzīgu trūcei, vēlams to nofotografēt, lai attēlu parādītu ķirurgam. Ja trūce ir samērā liela, bet nav redzama, vizītes laikā ķirurgs, lūdzot bērnam sasprindzināt vēderu (tas nav sāpīgi!), dažkārt spēj izprovocēt tās parādīšanos un diagnozi.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Palielināta apetīte un nogurums var būt cukura diabēta pazīmes bērniem
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Slimnīcā uzstādīts mātes piena analizators – solis tuvāk Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidei
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Neliekot vajadzīgās brilles, autovadītāja reakcijas ātrums samazinās
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
Latvijas proklamētāju stiprās dzimtas
41 minūtes
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
No jaunā gada maksāsim ne tikai par gāzi 3
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
No kuras vietas vērot 18. novembra salūtu? Atbild “Saules mūža” veidotāji
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par mata tiesu no lielas nelaimes! Mediķi brīdina gājējus
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
Varēs apskatīt ASV raķešu sistēmu “Patriot”. Kā noritēs grandiozā militārā parāde?
1 stunda