Veselam
Ārstēšana

Tūkstošiem cilvēku var palikt bez ģimenes ārstiem0

Foto AFP/Scanpix/LETA

Veselības aprūpē draud izveidoties juceklis. Nepilnus divus mēnešus pirms “e-veselības” sistēmas ieviešanas joprojām nav vienošanās starp ģimenes ārstiem un Veselības ministriju par šīs sistēmas lietošanu.Tiem ārstiem, kuri “e-veselības” sistēmu neizmantos, ministrija plāno nākamgad aizliegt sniegt valsts atmaksātos pakalpojumus. Šobrīd līgumus par tās lietošanu noslēgusi mazāk nekā puse ģimenes ārstu, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Jauno “e-veselības” sistēmu paredzēt palaist nākamā gada sākumā. Taču šobrīd līgumu par sistēmas izmantošanu parakstījuši tikai 45% ģimenes ārstu. Pārējie, galvenokārt, Ģimenes ārstu asociācijas biedri, kuri turpina tā saukto “lēno streiku”, to darīt negrasās, jo sistēma neesot gatava.

Sarmīte Veide, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja:”Sistēma nav gatava, lai varētu pilnvērtīgi ar to strādāt, lai tas būtu palīgs mums un pacientam. Tieši otrādi! Tas paņems vairāk laika no pacientu aprūpes. Mēs to nevaram pieļaut.”

Veide uzsver, ka ārsti janvārī var izrakstīt tikai elektronisko slimības lapu, savukārt “e-receptes” vai sensitīvus datus saturoša informācija par pacientiem nebūšot drošībā. Tāpēc dakteri to neplāno darīt. Taču arī veselības ministre Anda Čakša ir kategoriska, – “e-veselības” sistēmai jākļūst par pamatu, lai veselības aprūpē ieviestu citas reformas, vēlreiz pārcelta netiks.

Anda Čakša, veselības ministre:”Nav vairs iespējams runāt, ka mēs atceļam šo datumu. Še datumi ir pārcelti vairākkārt. Lai piespiestu ģimenes ārstus sadarboties, valsts sekretāru sanāksmē pagājušonedēļ skatītas radikālas izmaiņas noteikumos par veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtību. Ar ģimenes ārstiem, kas līdz gada beigām nevienosies par “e-veselības” pakalpojumu sniegšanu, nākamgad netiks parakstīt līgumi par valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu.”

LA.lv