Veselam
Ārstēšana

Ūdens ar pievienoto vērtību. Kuru izvēlēties? 0

Foto – Shutterstock

Daudz tiek runāts par veselīgiem dzeršanas paradumiem, kas Latvijā joprojām nav īsti cieņā. Taču veikalu plaukti gluži vai lūst no veldzējošu dzērienu, tostarp minerālūdeņu, pārpilnības. Tie īpaši vēlami, ja nācies kārtīgi pasvīst vai saniķojies vēders. Vai būs labums veselībai, tos lietojot arī ikdienā?

Minerālūdens novērtēts jau mūsu ēras I gadsimtā Senajā Grieķijā un Romā, kur kūrortos un sanatorijās tas lietots gan iekšķīgi, gan ārīgi. Pirmā minerālūdens ražotne, kur to sāka pildīt pudelēs, atklāta Drēzdenē 1824. gadā.

Kā skaidro uztura speciāliste Guna Rijkure, minerālūdens ir dabiskas izcelsmes ūdens ar paaugstinātu minerālvielu saturu. Rūpnīcai, kur to pilda pudelēs, jāatrodas tā ieguves vietā pie pazemes ūdens atradnes vai dziļurbuma, kas jānorāda uz etiķetes. Valstī reģistrētie minerālūdeņi atbilst stingrām un noteiktām prasībām. Regulas spirdzinošajam dzērienam atļauj pievienot tikai ogļskābo gāzi, kas veido patīkamos burbulīšus.

Ārstē un atjauno

Minerālūdeni it īpaši iesaka lietot kuņģa un zarnu trakta slimību gadījumā. Tas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pakrūtē, attīrīt organismu pēc zarnu infekcijām un saindēšanās, noder urīnceļu, augšējo elpošanas ceļu un vielmaiņas traucējumu ārstēšanā. Ir labs līdzeklis pēc smagas maltītes un alkohola pārliekas lietošanas, lai atgūtu minerālvielu līdzsvaru organismā. Tiesa, gāzes burbulīši var kairināt jutīgu kuņģi un veicināt vēdera uzpūšanos.

Kuru izvēlēties

Galda minerālūdeņi satur magniju, kalciju, kāliju, kā arī citas organismam nepieciešamas minerālvielas un mikroelementus. Ārstniecisko minerālūdeņu sastāvā ir sērūdeņradis, slāpeklis un daudzas citas dziednieciskas vielas.

Dzeršanai ikdienā priekšroku labāk dot minerālūdenim ar zemu mineralizācijas pakāpi. Ja tā lielāka par 35 gramiem uz litru šķidruma, būs specifiska garša un tāds, gluži kā zāles, lietojams tikai ārsta uzraudzībā. Nevietā un nepareizi dzerts minerālūdens var kaitēt veselībai.

Svarīgs rādītājs uz etiķetes ir nātrija daudzums. Ikdienā vislabāk izvēlēties ūdeni, kurā tā nav vairāk par 8–15 miligramiem litrā un kurš nav pārāk sāļš. Ja ir nosliece uz tūsku un liekais svars, sirds un nieru problēmas, regulāri lietojot sāļu ūdeni, no šīm kaitēm neizdosies atbrīvoties.

Augstas mineralizācijas ūdens ieteicams lielas fiziskas slodzes gadījumā, kā palīglīdzeklis kuņģa un zarnu trakta, žultspūšļa un aknu slimību ārstēšanā. Šajā gadījumā tas lietojams kursa veidā noteiktās devās, ievērojot ārsta ieteiktu dzīvesveidu un diētu.

Kaut gan mediķi nereti mudina dot priekšroku negāzētam ūdenim, Guna Rijkure uzskata, ka izvēle atkarīga no katra paša sajūtām. Vesels cilvēks var izvēlēties minerālūdeni ar jebkādu pH reakciju – bāzisku, neitrālu vai skābu, jo, pēc speciālistes domām, tas nespēs izsist organismu no līdzsvara.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Brīnumlīdzekļi pret saaukstēšanos? Ir deguna pilieni, kas var veicināt gļotādas atrofiju
13 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai ārkārtas neatliekamās medicīniskās palīdzības stāvoklis palīdzēs?
13 stundas
LE
LETA/LA.lv
Veselam
NMPD vadītāja: Brīvdienās jaunus atlūgumus neesam saņēmuši 2
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Tiešām ir tik slikti? LA pārbauda jauno televīziju piedāvājumu
3 stundas
LE
LETA
Sports
KHL atsākas aizraujoši: Daugaviņam 1+2, divi “hat trick”, SKA ieiet vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
5 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai Dziesmu un deju svētku biļetes būtu jāsadala izlozē?
57 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Ceļā pēc dzimšanas dienas kūkas traģiski iet bojā pāris. Meita nespēj noticēt policistu sacītajam
1 stunda