Veselam
Bērni

Vai nodarboties ar sportu, ja ir astma? Un vēl divi jautājumi par alerģijām0

Foto – Shutterstock

Trīs jautājumi par alerģijām, ko uzdod daudzi. Atbild Signe Puriņa, ģimenes ārste skaistuma klīnikā “4. Dimensija”, alergoloģe, Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra ģimenes ārste; Latvijas Alergologu asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas, Eiropas Alergoloģijas un klīniskās imunoloģijas akadēmijas biedre; grāmatas “Praktiskā alergoloģija” līdzautore.

1. Vēlamies iegādāties dzīvnieku, bet vai pret to nebūs alerģija?

Diemžēl alerģija veidojas laika gaitā, pēc ilgstoša kontakta. Negatīvs testa rezultāts nenozīmē, ka alerģija pēc dažiem gadiem neattīstīsies.

2. Manam bērnam ir astma, un sportojot viņš klepo un jūt smagumu krūtīs. Vai varu lūgt atbrīvojumu no sporta nodarbībām?

Astmas izpausmes fizisku aktivitāšu laikā liecina par nepilnīgi kontrolētu astmu, tāpēc jākoriģē ārstēšana, bet sporta nodarbības ir ļoti ieteicamas, jo veikti pētījumi, ka regulārai sportošanai piemīt pretiekaisuma iedarbība. Protams, tas jādara pakāpeniski, jāņem vērā pašsajūta un vienmēr jānodrošinās ar “glābjošo” inhalatoru.

3. Vai no alerģijas var “izaugt”?

Dažkārt var. Visbiežāk ar gadiem pāriet pārtikas alerģija, kas sākusies agrīnā bērnībā, piemēram, pret pienu, olām, kviešiem, taču alerģija, kas sākusies vēlāk, mēdz būt ilgstoši. Nav tādu izmeklējumu, kas varētu palīdzēt noteikt, kuram pacientam alerģija progresēs,
kuram ne. Alerģijas simptomi mēdz mazināties pusmūžā.

 

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādījusi Ilze Apine

LA.lv