Veselam
Ārstēšana

Vai pēc vēnu operācijas paliks rētas vai citi defekti? 0

Foto – Shutterstock

Lasītājs jautā: “Vai pēc operācijas paliks rētas vai kādi citi defekti uz mūžu?”

Atbild Ints Ūdris, asinsvadu ķirurgs, flebologs, asinsvadu ultrasonodoplerogrāfijas speciālists, “Veselības centra 4” Baltijas Vēnu klīnikas vadošais speciālists.

“Operācijas patlaban ir mazinvazīvas – brūces, rētas izskata ziņā dažkārt var atgādināt adatas dūrienu, līdz ar to arī audi tikpat kā netiek traumēti un tiek sasniegts vēlamais kosmētiskais efekts. Turklāt griezienu var izdarīt atbilstoši ādas krokojuma veidam, līdz ar to ādā neparādīsies jauns defekts. Pieredzējis speciālists veiks tādu griezienu, kas vismazāk traumē ādu un tās audus. Turklāt, ja griezums ir neliels, šuvi var salīmēt ar stripu (plāksteri brūces savilkšanai, ko lieto diegu vietā, lai būtu pēc iespējas mazāks kosmētisks defekts) pa griezienu līniju, nevis sašūt ar diegu, veidojot “krustiņu”.

Protams, rētai dzīstot, svarīgi to nepakļaut kaitīgiem vides faktoriem, piemēram, nedrīkst sauļoties, apmeklēt pirti. Jāņem vērā, ka rētaudu veidošanās ietilpst dabiskajā dzīšanas procesā. Sākumā rēta var izskatīties sārta un bieza, bet pēc tam laika gaitā tā pamazām saplok. Kad brūce pēc operācijas ir sadzijusi, vēlams lietot līdzekļus, kas mīkstina un nogludina rētas un mazina ādas krāsas pārmaiņas. Aizvien populārāki kļūst silikona plāksteri un gēli, kurus lieto trīs mēnešus pēc diegu noņemšanas. Tie mazina rētu un pasargā no ultravioletā starojuma. Pēc operācijas nevajadzētu arī rētas kairināt – bojātie apvidi jāsargā no berzes, tiešas saskares ar apģērbu.

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādītāja Ilze Apine

LA.lv