Veselam
Netradicionāli

Vai piliens jūrā ārstē jeb homeopātijas skandāls: viedokļu sadursmes 6

Foto no Leta, Shutterstock.lv, kic.lv un Karīna Miezāja

Belēvičs atzīst: homeopātiskās zāles ir zāles

Pirms ne tik ilga laika sociālajos tīklos izcēlās strīds starp homeopātijas aizstāvjiem un noliedzējiem. Eļļu ugunī ielēja veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) iesaistīšanās – viņš paskaidroja, ka homeopātiskās zāles ir zāles, kaut gan to iedarbība nav pierādīta dubultaklos pētījumos. Un tad tikai sākās!

“Ja jau Veselības ministrija atbalsta homeopātiju, Finanšu ministrijai vajadzētu atbalstīt numeroloģiju, Aizsardzības ministrijai paļauties uz astroloģiju, bet VID mēs varam maksāt nodokļus homeopātiski,” savā blogā raksta kāds Mr. Serge. Viņš juties no sirds aizskarts, kad ar gripu sasirgušā dēlēna ārstēšanai aptiekā iedots homeopātisks līdzeklis. Grūti bijis noticēt, ka ko tādu izsniedzis farmaceits, kurš taču sešus gadus deldējis augstskolas solu!

Homeopātija drīz vien bija gandrīz visiem uz mēles un kļuva pat par jaunu apzīmējumu nekam, piemēram, iesniedzu baltu lapu un saku, ka tas ir homeopātisks projekts. Vai nopeldos jūrā un saku, ka ārstējos ar zivju eļļu, jo homeopātiskos daudzumos jūras ūdenī tai taču jābūt.

Nesen iznākušajā grāmatā Sliktā zinātne homeopātiju atmasko arī tās autors – britu rakstnieks, žurnālists un ārsts Bens Goldeikrs. Pēc viņa skaidrojuma, homeopātijas efekts ir apšaubāms tieši tāpēc, ka tās pamatprincips ir iedarbīgo vielu lielais atšķaidījums. Tas ir tik liels, ka, visticamāk, konkrētā cilvēka lietotajos homeopātiskajos pilienos vai zirnīšos nav nevienas šīs vielas molekulas (vai arī ir tikai viena un arī tad, ja ļoti laimējas). Īsi un skaidri – homeopātiskie līdzekļi nedarbojas!

Danilāns: manās rokās nonākuši pacienti pēc ārstēšanās ar homeopātiju…

 

“Ārstēties pie homeopātiem ir bīstami, ja (pacients) nav redzējis mediķus,” atzīst populārais gastroenterologs Anatolijs Danilāns, kurš kādā intervijā stāsta, ka viņa rokās bijis ne viens viens slimnieks, kura ārstēšana būtu varējusi ritēt sekmīgāk vai cilvēks būtu glābjams, ja vien nebūtu ilgi ārstējies ar homeopātiju un būtu nācis pie daktera. Taču, ja runa nav par nopietnām kaitēm, Anatolija Danilāna skatījumā homeopātijai nav nekādas vainas, jo tā vismaz nekaitē un iedarbojas kā placebo – slimnieka stāvoklis uzlabojas no tā vien, ka cilvēks tic metodei un līdzeklim (šim argumentam homeopātijas aizstāvji liek pretī iebildi, ka homeopātiskus līdzekļus sekmīgi izmanto arī zīdaiņu ārstēšanā, kā arī veterinārijā un pat augkopībā – jomās, kur ticībai līdzekļa iedarbībai nav nozīmes).

Kaščejevs: homeopātija tika izgudrota laikā, kad medicīna vēl bija primitīva

“Manu iebildumu pamatā nav jautājums, vai homeopātija palīdz, cilvēkam nekaitējot. Pētījumi apliecina, ka homeopātijas iedarbībai ir placebo efekts. Sākotnējie homeopātijas principi līdzīgais ārstē līdzīgo, vielu šķaidīšana lielā ūdens vai spirta daudzumā un sakratīšana tika izgudroti laikā, kad medicīna kā dabaszinātne bija primitīvā stadijā. Tā ir mitoloģija, kurai nav nekāda sakara ar realitāti. Tā vienkārši nav,” portālam Apollo paudis fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs.

Kudrjavcevs: homeopātijas efektu var pierādīt

 

Un tomēr homeopātija Latvijā ir legāla. Ārsti, kuri izvēlas šo papildspecialitāti, saņem valsts atzītu izglītību augstskolās un pēc tam – starptautiski derīgus sertifikātus. Daudzās Eiropas valstīs homeopātiskos preparātus iekļauj kompensējamo medikamentu sarakstā. Sagatavojis daudzas atsauces uz medicīniskiem pētījumiem par homeopātijas efektivitāti un turot rokās izdevumu Homeopathy in Heatlhcare. Effectiveness, Appropriate-ness, Safety, Costs (Homeopātija veselības aprūpē. Efektivitāte, piemērotība, drošība, izmaksas), savu nodarbošanos aizstāv populārais ārsts, ciguna skolotājs un homeopāts Igors Kudrjavcevs. Šis izdevums nācis klajā Šveicē, lai pierādītu – homeopātija kā komplementāra medicīnas nozare ir vērtīgs papildinājums modernajai Rietumu medicīnai. Tāpat domā arī ārsts. Viņš piedalījies ANME (Association of Natural Medicine in Europe – Eiropas Dabiskās medicīnas asociācija) kongresā, kurā spriests par metodēm, kā pareizi pētīt komplementāro medicīnu. Pagaidām šāds instruments tā arī neesot atrasts. “Iespējams, tas jādara, pētot atsevišķus gadījumus, – ja to var darīt socioloģijā, kāpēc nevar homeopātijā?” retoriski vaicā Igors Kudrjavcevs. Taču esot skaidrs, ka farmācijā izmantotās pētniecības metodes neder, tāpat kā strāvas stiprumu nevar izmērīt ar termometru. “Ja atceramies vakcinācijas vēsturi, ko tad darīja (pretbaku vakcīnas izgudrotājs Edvards) Dženners? Viņš bija novērojis, ka slaucējas ar bakām neslimo, paņēma šķidrumu no pūslīšiem uz govs tesmeņa un ievadīja cilvēkiem. Tas darbojās, šie cilvēki nesaslima! Bet ko tad, ja viņš sāktu meklēt baku izraisītāju? Tas tolaik vēl nebija iespējams, mikroskopi nebija tik jaudīgi!”

Igors Kudrjavcevs uzskata – kaut gan ar homeopātiskajiem medikamentiem nav veikti tādi pētījumi kā ar farmācijas industrijas ražotajām zālēm, to efektu var pierādīt empīriski – ārstu pieredze apliecina to iedarbību. Viņš pats savā praksē to novērojis ne reizi vien, tiesa gan, atzīstot, ka, piemēram, akūtās situācijās un smagu slimību gadījumos uz to nevar paļauties. Toties ir daudz slimību un sindromu, piemēram, hroniskas galvassāpes vai paaugstināta temperatūra, muguras sāpes vai bezmiegs, astma vai depresija, trauksme vai stress, alerģijas vai artrīts, kad homeopātija darbojas veiksmīgi. “Jājautā – kādā veidā tiem, kuri homeopātiju neatzīst, tā var traucēt?”

Sazvērestība? Kāre pēc skandāla?

Kāda ir Igora Kudrjavceva atbilde uz jautājumu, kāpēc visa šī jezga ap homeopātiju sākusies? “Neesmu sazvērestības teoriju piekritējs, bet vēlos norādīt, ka pēdējā laikā bijis diezgan daudz pret vakcināciju vērstas kritikas. Es neesmu opozīcijā – ja runa ir par tādām smagām slimībām kā difterija, ērču encefalīts, tuberkuloze un citas, bez tās neiztikt! Bet, iespējams, šis skandāls ir speciāli organizēta atbilde vakcinācijas noliedzējiem,” pieļauj ārsts. Viņš arī novērojis, ka sociālajos tīklos reizēm kāds it kā bez pamanāma iemesla sāk kritizēt, piemēram, baznīcu, homeopātiju vai citus jutīgus tematus, kuru aizskaršana garantē rezonansi un plašu iesaistīšanos. Varbūt gluži vienkārši šādi apzināti tiek organizēti sīki skandāliņi, un pēc tam kāds no malas smīnēdams tos vēro, ik pa brīdim vēl piemetot pa pagalītei…

Kas ir homeopātija

Tas ir alternatīvās medicīnas veids, kuru XVIII gadsimta beigās radījis vācu ārsts Zāmuels Hānemanis, piedāvājot ārstēt pacientus ar ļoti atšķaidītiem preparātiem. Pamatojoties uz viņa paša izvirzītu aksiomu, homeopātijā tiek praktizēta līdzīgā ārstēšana ar līdzīgo – noteiktu simptomu novēršana ar tādām zāļu vielām ļoti vājā koncentrācijā, kas veselos cilvēkos rada tieši tādus pašus simptomus.

Strīdi ne tikai Latvijā

Saistītie raksti

Apvienotās Karalistes Nacionālā veselības sistēma (NHS) ik gadu homeopātijai tērē aptuveni četrus miljonus mārciņu. Pašlaik valdības ministri apsver iespēju aizliegt ģimenes (vispārējās prakses) ārstiem parakstīt homeopātiskās zāles, jo arvien plašāk izskan apgalvojumi, ka šī ārstēšanas metode ir neefektīva vai arī tās iedarbīguma pierādījumu pamatā nav kvalitatīvu pētījumu, vēsta BBC. To savukārt aizstāv Homeopātijas fakultāte un pacienti, kuri jau tiek ārstēti, izmantojot homeopātiju. Lēmums jāpieņem šogad.

LA.lv