Veselam
Ārstēšana

Vai Tu zini visu par HIV? Vēl pieci mīti un patiesības 0

Foto-Shutterstock

Mūsu attieksmi bieži veido pieņēmumi, nevis uz pierādījumiem balstīta informācija. Balstot savu izvēli vai uzvedību uz mītiem varam radīt negatīvas sekas savai veselībai. Zinot patiesību, mēs varam pasargāt sevi un citus, pieņemt izsvērtu lēmumu un rīkoties.

Veselam.lv jaut publicēja mītus un patiesību par HIV un AIDS. Turpinām tēmu ar vēl pieciem mītiem un patiesībām, kas, iespējams, liks paraudzīties uz HIV citādāk.

MĪTS: HIV infekciju var izārstēt.

PATIESĪBA: HIV infekcija, vienreiz iekļuvusi organismā, saglabājas tur visu mūžu. Šobrīd pieejamā terapija būtiski aizkavē HIV infekcijas attīstību un AIDS stadijas iestāšanos – un tas jau ir ļoti daudz!

MĪTS: Ārstēties nav jēgas un normāla dzīve pēc diagnozes noteikšanas nav iespējama.

PATIESĪBA: Mūsdienās HIV pozitīviem cilvēkiem ir pieejami medikamenti, kas sniedz iespēju dzīvot pilnvērtīgi. Šīs terapijas galvenais mērķis ir samazināt HIV vīrusa slodzi organismā. Tas nozīmē ne tikai uzlabot inficētās personas veselību, bet arī maksimāli mazināt risku inficēt līdzcilvēkus.

MĪTS: Ja grūtniecei ir diagnosticēta HIV infekcija, tad arī jaundzimušais būs inficēts.

PATIESĪBA: Stājoties grūtniecības uzskaitē, topošajai māmiņai tiek veikts HIV tests, lai pozitīva rezultāta gadījumā savlaicīgi veiktu visus iespējamos profilakses pasākumus un pasargātu mazuli no inficēšanās ar HIV. Ievērojot mediķu norādījumus un lietojot pretvīrusa medikamentus, grūtniecības laikā un, bērnam piedzimstot, mazuļa inficēšanās risks ir ļoti zems.

MĪTS: HIV infekcijas diagnoze nozīmē drīzu nāves spriedumu.

PATIESĪBA: Nē, savlaicīgi atklājot HIV infekciju, lietojot medikamentus un ievērojot mediķu norādījumus, HIV nenozīmē nāves spriedumu. Medikamenti gan būs jālieto visu mūžu, taču HIV infekciju var kontrolēt un aizkavēt tās progresu.

MĪTS: Es taču justu, ja būtu inficējies ar HIV.

PATIESĪBA: HIV infekcijai nav specifisku simptomu, tā var būt klātesoša, taču nemanāma daudzus gadus. Atsevišķos gadījumos neilgi pēc inficēšanās var novērot gripai līdzīgas pazīmes ¬ – paaugstinātu temperatūru, drudzi, sausu klepu, taču tas dažu dienu laikā pāriet. Vienīgais drošais paņēmiens, kā pārliecināties, ka neesi inficēts, ir veikt asins analīzes.

Ja esi seksuāli aktīvs, Tev ir bijusi saskare ar asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, kas satur asinis, vai arī kaut kas no izlasītā Tev liek uztraukties, iesakām veikt HIV testu reizi gadā!
Šis raksts tapis kampaņā “HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi”, kuru īsteno Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs ar mērķi veicināt sabiedrības informētību par HIV infekciju.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
15 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
3 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
1 stunda