Veselam
Bērni

Vairākiem bērniem pēc peldes Mežciemā un Ikšķiles pusē izsitušās milzu pumpas; speciālisti skaidro, kāpēc0

Pēc peldes Mežciemā… Foto no Oksana Shkodich Facebook

Autori: Aija Rutka un Dita Vinovska

Iepriekšējās dienās, kad saulīte mūs lutināja ar karstiem stariem, daudzas ģimenes veldzi meklēja ūdenskrātuvēs. Taču ūdens prieku baudīšana vairākiem bērniem beigusies visai nepatīkami – ar milzu pumpām dažādās ķermeņa vietās. Šie bērni peldējušies Dubkalnu karjera ūdenskrātuvē Ikšķiles novadā un Mežciemā, Dambjpurva ezerā, liecina vecāku ievietotās bildes sociālajā vietnē “Facebook”.

Veselības inspekcijas (VI) sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Jeroščeva skaidro, ka inspekcijā saņemta informācija par vairākiem bērniem, kam pēc peldēšanās Dubkalnu karjera ūdenskrātuvē novērota alerģiska reakcija. Tas nenozīmē, ka ūdens kvalitāte šajā vietā ir slikta, bet alerģiskiem cilvēkiem ir jābūt uzmanīgiem. Vietas apsaimniekotājs tuvākajā laikā izvietošot zīmes, kas informēs peldētājus par to, ka ūdens var izraisīt alerģisku reakciju.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās palīdzības uzņemšanas nodaļā neviens bērns ar šādu reakciju neesot atvests, sacīja slimnīcas pārstāve Daiga Rauba.

VI šo alerģisko reakciju dēvē par peldētāju niezi. Inspekcija informē, ka iepriekšējās peldsezonās ir bijuši gadījumi, kad cilvēki, apmeklējot peldvietas, saskaras ar veselības problēmām – ādas alerģisku reakciju, kas rodas pēc peldes ūdenskrātuvēs, kurās ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte ir laba un, vizuāli novērtējot, nav manāmas nekādas piesārņojuma pazīmes, tostarp nav novērojamas arī zilaļģu savairošanās pazīmes. Arī šogad jau inspekcijā ir saņemta informācija, ka iedzīvotājiem novērotas ādas alerģiskas reakcijas pēc peldes.

Inspekcija, ņemot vērā iepriekš minēto, aicina paturēt prātā, ka ūdenstilpēs ir iespējama mikroskopisko parazītu klātbūtne, kas cilvēkiem ar jutīgāku ādu var izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu “peldētāju nieze”. Ar peldētāju niezi ir iespēja saskarties, ja ūdenskrātuvē, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna vai ūdens ir stāvošs (karjeri, ezeri), kā arī, ja tajā ir novērota ūdensputnu un/vai ūdens zīdītāju klātbūtne.

Inspekcija informē, ka alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par peldētāju niezi jeb cerkāriju dermatīts vasaras mēnešos ir samērā izplatīta visā pasaulē, tostarp sakarā ar klimata pārmaiņām izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.

Peldētāju niezi izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un/vai ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem.

Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā un tie īsā laikā aiziet bojā. Vairumā gadījumu, ja ir konstatēta peldētāju nieze, simptomus var mazināt jebkurš pretalerģijas preparāts vai ādu nomierinošs losjons, tomēr, ja simptomi nemazinās, noteikti nepieciešama ārstniecības personas konsultācija.

Lai izvairītos no nevēlamām sekām peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, VI iesaka ievērot šādus higiēnas un piesardzības nosacījumus:

Bērniem un pārējiem iedzīvotājiem, kuri ir jutīgi pret dažādiem faktoriem, kas izraisa alerģiju, neizmantot peldvietu, ja ir zināma informācija par novērotiem gadījumiem, kad pēc peldes konstatēta “peldētāju nieze” un peldvietas apkārtējā teritorija liecina, ka ir iespējams ūdens piesārņojums ar mikroskopiskiem parazītiem (ja apkārtne ir purvaina, ūdenī ir sastopami daudz gliemežu un ūdensputni, bebri, ūdensžurkas vai citi ūdens zīdītāji).

Noslaucīties ar dvieli tūlīt pēc peldes vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina ieurbties ādā, tie mēģina to darīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst.

Nebarot ūdensputnus peldvietās un ūdenstilpēs, kuras tiek izmantotas peldēšanai, jo tas veicina putnu piesaisti noteiktai vietai.

LA.lv