Veselam
Ārstēšana

Vasarā mazāk donoru. Acina plānot asins ziedošanu atvaļinājumu laikā0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Valsts asinsdonoru centrs aicina plānot asins ziedošanu atvaļinājumu laikāDonoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad cilvēki dodas atvaļinājumos, plāno ceļojumus, atpūtu vai dārza darbus, tāpēc Valsts asinsdonoru centrs aicina donorus, asinis doties ziedot pirms atvaļinājuma, ceļojumiem uz endēmiskajām valstīm vai arī donāciju ieplānot atvaļinājuma laikā.

Jau otro nedēļu Valsts asinsdonoru centra asinis ziedot aicina A un O rēzus pozitīvo un negatīvo, kā arī B rēzus negatīvo un AB rēzus pozitīvo asins grupu donorus. Šogad maijs bijis īpaši silts un saulains, tāpēc jau šobrīd samazinājusies donoru aktivitāte. Donoru skaita samazinājums, tuvojoties vasaras mēnešiem, novērojams katru gadu, skaidro VADC Donoru nodaļas vadītāja Tamāra Kļaveniece:
“Donoru skaits vasarā sarūk katru gadu, tā tas tiešām ir un tā ir reāla problēma, tāpēc, dodoties atvaļinājumā, aicinām gan regulāros, gan potenciālos donorus atpūtas laikā vai pirms tās atvēlēt 15 minūtes labam darbam. Dodoties atvaļinājumā, donāciju ieplānot ir svarīgi arī tāpēc, ka nereti pēc atgriešanās no eksotisko valstu apmeklēšanas noteiktu laiku ziedot asinis ir liegts. Dažkārt šis lieguma periods var ilgt pat sešus mēnešus un potenciālais donors, pat ja ļoti vēlas, diemžēl nevar palīdzēt līdzcilvēkiem, ziedojot asinis,” skaidro Kļaveniece.
Statistika liecina, ka pērn vislielākais donoru skaita samazinājums bijis jūlijā, kad asinis Latvijā ziedojuši 3767 donori, kas ir par teju 400 asins ziedošanas reizēm mazāk nekā pērn vidēji viena mēneša laikā.

Līdz 22. jūnijam īpašā asins ziedošanas izaicinājumā aicināti iesaistīties Latvijas koru un deju kolektīvi. Uzcītīgākie kolektīvi saņems balvas no starptautiskā autobusu pārvadātāja “Lux Express” un saldumu zīmola “Laima”. Ar izaicinājuma noteikumiem interesenti var iepazīties VADC mājaslapā. Patlaban izaicinājumā pieteikušies vairāk nekā 30 kolektīvu no visas Latvijas.

Donoru kustības aktivizēšanā aicināti iesaistīties arī uzņēmumi, biroja centros vai ofisā organizējot donoru dienas. Asins ziedošana uzņēmumā ir ne tikai sociāli atbildīgs darbs, bet arī lieliska iespēja saliedēt kolektīvu, iedrošināt citus paveikt darbu un saņemt papildus apmaksātu brīvdienu. Izbraukumu savā darbavietā var pieteikt, zvanot VADC izbraukumu projektu vadītājai uz tālr. 67471474.

Asinis ziedot var visās Asins sagatavošanas nodaļās Latvijā, Latgales filiālē, Donoru pieņemšanas vietā Merķeļa ielā 11 un Valsts asinsdonoru centrā Sēlpils ielā 9, kā arī izbraukumos. Šonedēļ dodamies uz:

31.05.2018.
Madonas mūzikas skolu Blaumaņa ielā 16, Madonā, no plkst. 09.00 līdz 13.00;

SIA “ATEA” (specializētā autobusa izbraukums) Mūkusalas ielā 15, Rīgā, no plkst. 10.00 līdz 14.00;

01.06.2018.
Rīgas Centrālo dzelzceļa staciju (2. Stāva uzgaidāmo telpu) Stacijas laukumā 1, Rīgā, no plkst. 10.00 līdz 14.00

LA.lv