Veselam
Ārstēšana

VIDEO. Aizgājēja gribu par orgānu izmantošanu pēc nāves apliecinās ar parakstu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Noslēgumam tuvojas izmaiņas likumā, kas skar miruša cilvēka ķermeņa, audu un orgānu izmantošanu. Turpmāk, ja aizgājējs savu gribu nebūs paudis pats, tuviniekiem atļauja vai liegums izmantot viņa orgānus citu dzīvības glābšanai būs jāapliecina ar savu parakstu. Likumā cer arī vienkāršot atļaujas došanu izmantot savu ķermeni un orgānus pēc nāves. Bet pats galvenais, ko uzsver transplantologi, – visas publiskās diskusijas par likumu palīdz viņiem ikdienā, jo cilvēki kļūst zinošāki, vēstīja LTV raidījums “Panorāma”.

Jaunais vīrietis Nikolajs ir viens no tiem P.Stradiņa slimnīcas pacientiem, kurš jau divus gadus gaida nieru transplantācijas operāciju. “Man bija divi donori – mamma un māsa, bet viņām kaut kas nav kārtībā ar nierēm.”  Slimība radikāli mainījusi Nikolaja viedokli par orgānu izmantošanu pēc nāves. “Ja nomirst, kam tev vairs nieres? Tas ir forši – palīdzēt cilvēkiem! Pirms dažiem gadiem teicu -nē, bet tagad, protams, esmu par to.”

Jaunie likuma grozījumi liks vaicāt piederīgo domas, ja nomirušā cilvēka griba nebūs pausta par orgānu izmantošanu pēc nāves. Tomēr turpmāk aizgājēja griba būs jāapstiprina ar parakstu, – tas ir jaunums. No 2021.gada 1.janvāra šīs ziņas par atļauju vai liegumu izmantot orgānus pēc nāves tiks iekļautas Veselības informācijas sistēmā.

Plašāk skaties pievienotajā video.

Saistītie raksti
LA.lv