Veselam
Bērni

VIDEO: Inese Prisjokova bērniņu sagaidīja 47 gados. Viņa nav vienīgā mamma briedumā0

Foto – Matīss Markovskis

Sievietes, kas kļūst par mātēm brieduma gados, vairs nav tik liels pārsteigums. Pazīstamās “Pavasara studijas” vadītāja Inese Prisjolkova savu dēliņu sagaidīja 47 gados. “Es par to esmu ārkārtīgi laimīga. Bet tā nav bijusi apzināta izvēle – sagaidīt šos gadus un tad dzemdēt. Es visu dzīvi ļoti ilgojos pēc bērniem un nevarēju ļoti ilgi līdz viņiem tikt. Tagad tas ir noticis un esmu laimīga.”

Rīgas Dzemdību nama galvenās ārstes Daces Rezebergas praksē ir bijis gadījums, kad sieviete dzemdējusi 50 gadu vecumā. Zināmi daudzi gadījumi, kad sievietes dzemdējušas vēl lielākā vecumā: “Šodien cilvēki paliek jaunāki ilgāki, ir dažādas ārstniecības un apaugļošanas metodes, kas ļauj iznēsāt un piedzemdēt bērnu jau menopauzes laikā.”

Ir risks, ka sievietei ir hroniskas kaites un tas ietekmē, kā  arī paaugstinās ģenētisko problēmu risks.

Inese Prisjolkova: “Mani visi iedrošināja, ko es vēl varu darīt, lai bērniņš būtu. Man bija laba pieredze, neatrunāja.”

Ģimenes veselības centra vecmāte Māra Grieze min, ka sievietes, kam bērniņš ir briedumā, nereti jau parasti vairākus gadus gājušas uz šo lēmumu, iespējams, bijušas neveiksmes. Tāpat izvēlas biežāk mājdzemdības, jo grib radības izbaudīt, jo zina, ka tādas pieredzes vairs nebūs. Stāsta vecmāte: “Man vecākā sieviete, kas kļuvusi par māti, bija 48 gadus jauna. Un viņa bija tikko kļuvusi par vecmāmiņu un gadu vēlāk kļuva par mammu. Tas bija mērķtiecīgs plāns un bija lieliskas  dzemdības.”

Ārste Rezeberga zina gadījumus, kad ar mākslīgām metodēm sievietes arī 65 un vairāk gadu vecumā kļuvušas par mammām, viņa gan aizdomājas, cik laimīgs var būt bērns, kura mammai būs 65 gadi. Bērns kļūs patstāvīgs 20 gados vai, ja mācās, arī vairāk gados. Bērni gribot, lai bērni trakojot līdzi.

Vecmāte Grieze uzsver, ka tā ir sabiedrības problēma, kā tas būs, bet pašām mammām viss ir kārtībā.

Inese Prisjolkova vērtē, ka bērns dod ārkārtīgu spēku mobilizāciju. Nezinu, vai zemapziņas vai instinktu līmenī sajūti, ka tev jāvar un tu arī vari ar viņu skriet, lēkt…” Kopš piedzimis mazais, tas ir bijis stimuls pagūt izdarīt vēl vairāk – viņa gan raksta grāmatas, izdevusi žurnālu un vadījusi seminārus. Viņa piebilst: “Ja baidās, tad ar savu stresu iekšējo stresu var (bailes) piepildīt.”

Ik gadus palielinās vidējais vecums, kad sievietēm piedzimst pirmais bērns. Piemēram, Latvijā tie ir 27, 5 gadi, Eiropā vidēji 29, Itālijā un Spānijā vien 31 gada vecums. Salīdzinājumam 90. gadu sākumām sievietēm pirmais bērns dzima vidēji 22 gadu vecumā.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Nepiebeidziet upuri: piecas aizliegtas frāzes
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik izlēmīgs cilvēks tu esi?
20 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vējoņa birojam “atlaišanas pabalstos” izmaksās 83 405 eiro
27 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
47 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
2 stundas