Veselam
Uzturs

VIDEO: Viņus izseko detektīvi, lai saprastu svara pieauguma iemeslus, jo “neko tādu” viņi neēdot0

Ekrānšāviņš no Youtube.com

Līdzīgi kā Latvijā daudziem cilvēkiem svars pārsniedz normālo, britiem ir kāds noslēpums – ar katru gadu viņi kļūst arvien resnāki. Un daudzi nesaprot, kāpēc tā notiek – noveļ to uz vielmaiņas palēnināšanos u.tml. Viņi neko neesot mainījuši ēšanas paradumos, ēd, viņuprāt, veselīgi, bet – svars nāk klāt. Cilvēki patiesībā neapzinās, cik daudz viņi ēd, novērojusi raidījuma “Slepenie ēdāji” (“Secret Eaters”) vadītāja Anna Ričardsone.

Lai to pierādītu, viņa kopā ar kolēģiem katrā raidījuma sērijā veic eksperimentu – novēro vienas ģimenes mājiniekus piecas dienas, lai atklātu viņu slēptās ēšanas kaislības. Viņi sākumā paši novērtē, ko ikdienā ēd, piecas dienas rakstot uztura dienasgrāmatu. Nākamās piecas dienas ar saimnieku piekrišanu pat ledusskapī, viesistabā un ēdamistabā uzliek kameras. Bet kaut ko viņi nezina – ka viņus izsekos divi privātdetektīvi. Beigās tiek iesniegti visi “nozieguma pierādījumi”. Pēc tam viņi desmit nedēļas ievēro ieteikto veselīgo diētu.

Šajā raidījumā tiek meklēta atbilde arī uz jautājumu – kāpēc mēs pārēdamies. Un var uzzināt, kā gūt sāta sajūtu ar dažām viltībām, patērējot mazāk kaloriju. Ģeniāli!

Raidījuma Anna Ričardsone atklāj: “Visu savu mūžu es cīnījos ar lieko svaru. Tagad tā ir kļuvusi par manu profesiju. Es uzrakstīju par to grāmatu un vadu dažādus šovus. Un es sapratu vienu – ja jūs patiesi vēlaties tikt pie normāla ķermeņa svara, jums godīgi jāapzinās, ko jūs patiesībā ēdat.” Pētījumi pierādījuši, ka apzināšanās, ko patiesībā ēd cilvēks, ir atslēgas faktors izmaiņām dzīvesveidā.

Šoreiz raidījumā palīdzību meklēja sieva un vīrs, un viņu draugs, kas dzīvo pie viņiem.

Kilogrami tikai nākuši klāt, diētas nepalīdzot

Maiks 90 kg sver, viņš ir radio dīdžejs, strādā apdrošināšanā, katru dienu ir ļoti aizņemts. Maiks pirms desmit gadiem svēra apmēram 70 kg. “Man tas patika, nezinu, kas notika pa šiem gadiem, kādā brīdī kilogrami vairs negāja prom. Nedaru neko tādu, ko kolēģi nedarītu – viņi arī alu dzer katru vakaru, bet “neresnē”.

Dauna, Maika sieva, arī sver 90 kilogramu. Viņai ir gandrīz 50 gadu.

Dauna nesaprot, kādēļ viņai ir tāds svars: “Mana figūra neatbilst tam, ko ēdu. Es vēlētos saprast, ko es daru ne tā.” Viņa izmēģinājusi jau daudz diētu – gan kāpostu diētu, gan olu diētu, nodarbojusies ar fitnesu, ar programmu svara kontrolei, Maijo diētu… Greipfrūtu diēta gan neiepatikās.

Agrāk Dauna svēra ap 60 kg. 30 kilogrami klāt nākuši pēdējos astoņos gados… “Tas man galīgi nepatīk,” viņa saka.

Viņu draugs Garets un mājinieks sver 185 kilogramus. Viņam ir 29 gadi un viņš strādā par autovadītāju. Viņa iesauka ir Lielais Džī. “Tā mani sauc, jo man ir liels… jo mans garums ir 1,90,” pasmaida Garets. Lielais puisis atzīst: “Neesmu laimīgs, gribētu būt tievāks.”

Garets pēdējos gados pieņēmies arvien vairāk. Tāpat Maiks.

Maiks: “Visvairāk mani uztrauc, ka viss beigsies bēdīgi, jo svars ir liela slodze.Varu kļūt par sirdslēkmes upuri.”

 

“Mazliet sviesta” – 50 kalorijas, vēl 50, vēl 50…

Pirmā diena. Privātdetektīvi sāk izsekošanu. Vīrs iedzer aliņu, Dauna izņem salātus. Viņa gatavo veselīgu ēdienu – salātus ar zema tauku satura piedevām. Maiks nolēma ēst kā parasti – steiku un  kartupeļus mundierī. Viņš pievieno nedaudz sviesta (50 kalorijas), vēl vienu karotīti (50 kalorijas), un vēl vienu (vēl 50 kalorijas), un vēl, un vēl… (katra karote satur 50 kalorijas!). Katrs cilvēks gada laika apēd aptuveni 7 kilogramus sviesta. Tādējādi uzņemot vidēji 140 kalorijas dienā. Bet Maiks dienā uzņem par 250 kalorijas.

Kamēr vīrs ar sievu baudu vakariņas, detektīvi ievēro, ka vīrs dzer… kaut ko alkoholisku. Papildus vīna glāzei Maiks izdzer vēl glāzi alus, pēc tam seko viskijs ar kolu. Var pieskaitīt uzņemtās kalorijas no spirtotajiem dzērieniem. Tā Maiks “tievē”…

Dietoloģe Ljuenne Gartone skaidro, ka alkohols gramu aiz grama pievieno tikpat taukus, tas ir otrs kaloriju bagātākais elements! Daudzi domā, ka kalorijas no alkohola uzņem cukura dēļ, bet tā nav taisnība – kalorijas satur tieši spirts. Pārsteidzoši, bet glāze alus satur tikpat kaloriju, cik neliela paciņa frī kartupeļu (ap 230 kalorijām).

Bet liela glāze vīna satur vairāk kaloriju (209 kalorijas) nekā mājās gatavots cepums (140 kalorijas).

Bet tikmēr izmeklētāji pievērsušies Garetam, kurš strādā par taksometra vadītāju, lai noskaidrotu, ko gan viņš ir ēdis. Kamēr viņš strādā, viņu izseko detektīvs Kamerons. Viņš atrod lietiskos pierādījumus par kebaba ēšanu.

60% britu paši vērtē, ka ēd veselīgi, taču realitāte ir skarba – britu nācija kļūst resnāka un resnāka.

Nesens pētījums parādījis, ka 65% no uzņemtajām kalorijām dienas gaitā, cilvēku uzņem uzkodu veidā.

Zinātnieki pierādījuši – ja ēdiens ir mūsu redzamības zonā, mēs apēdam par 70% vairāk. To pierāda arī šīs ģimenes pieredze (video redzams, kā “iztukšojas” cepumu trauks). Maiks un Garets nav izņēmums – nemanāmi viņi uzņēmuši 1000 liekas kalorijas…

Pēc piecām dienām, kad kameras vērojušas eksperimenta dalībniekus un viņus izsekojuši izmeklētāji, pienācis laiks stādīt priekšā pierādījumus. Un tie pierādīs, ka Maiks, Dauna un lielais Džī slepus ēd savās mājās.

Viņi nofilmēja katru apēsto kumosiņu. Šī ģimene vēlējās uzzināt, kādēļ viņiem neizdodas tikt galā no liekā svara.

Kameras atklāj, kādēļ Maiks netievē

Pēc piecu dienu filmēšanas ar eksperimenta dalībniekiem zināmām kamerām, kā arī slēptajām kamerām, dalībnieki var aplūkot garus galdus, uz kuriem salikts viss, ko viņi šo dienu laikā ir ēduši un dzēruši.

Sāk ar Maika ēdienkartes izskatīšanu. “Kāds gan ir mans svars? Pēdējo reizi, kad svēros, bija nedaudz vairāk nekā 90 kilogramu.” Savulaik viņš svēra 75 kilogramus… “Domāju, šī ir mana pēdējā iespēja normalizēt svaru un vairs to nepalielināt. Es negribu svērt centneru! Man ir 47 gadi un esmu noguris līdzi nest šo svaru.”

Pirms filmēšana sākās, eksperimenta dalībnieki bija paši pierakstījuši, ko un cik ēd. Pēc Maika dienasgrāmatas sanāk, ka viņš ēd vienu reizi – vakarā un dienas laikā tikai uzkož. “Ēdu tikai tad, kad esmu izsalcis. Varu pat visu dienu neēst, tikai vakarā baudīt maltīti.” Pēc Maika dienasgrāmatā rakstīta sanāk, ka viņš dienā uzņem 2470 kaloriju. Tas ir kaloriju daudzums, kas palīdzētu uzturēt viņa esošo svaru. Tad kādēļ viņš pieņemas svarā? Video novērojumi rāda, ka patiesībā Maiks uzkož teju nemitīgi – tiek rādīta pirmā pietura, kur Maiks iegriežas – degvielas uzpildes stacija. Detektīvs atklāj, ka viņš nopircis pienu un divkāršo šokolādi “Mars”. Detektīvs arī nofilmējis, kā Maiks šo šokolādi apēd aiz mājas stūra – tās esot brokastis…

Maiks ir klasisks piemērs, kā cilvēki aizraujas ar uzkodām – viņš normāli nebrokasto un bada sajūta liek uzkost līdz pusdienām. Cilvēki, kuri nebrokasto, ir ar četras reizes lielāku noslieci uz lieko svaru. Ja arī jūs kā Maiks mīlat uzkodas, ēdiet brokastīs putras, olas vai augļus.

Seko video pierādījums – Maiks apēd “gabaliņu” žāvētas gaļas. Tad iemet mutē vēl kaut ko. Un – atkal žāvētas gaļas šķēli.

Par alkohola lietošanu gan Maikam pašam ir skaidrs – jā, tas veicina liekā svara veidošanos. “Jā, es dzeru daudz, tas jālabo,” viņš atzīst. Turklāt kameras liecina, ka viņš dzer visu pēc kārtas – vīnu, alu… Piecu dienu laikā Maiks tikai ar alkoholu uzņēmis 2330 liekas kalorijas, neskaitot uzkodas. Ja viņš nelietotu alkoholu, viņš zaudētu 15 kilogramus gadā.

Maikam lielākais atklājums sev ir, ka viņa uzkodas kaitē svaram – līdz tam likās, ka žāvētas gaļas gabaliņi neko sliktu nenodara, cik tad tur ir tās kalorijas…?

Trīs mēnešus Maiks mainīs savus ēšanas paradumus un tad dalīsies rezultātos. Viņš rīta uzkodas aizstās ar pilnvērtīgu, veselīgu maltīti. Atteiksies no alkohola. Viņš ar nepacietību gaida jaunās diētas sākumu!

Bet kā ar Donu? Viņa nekādi nesaprot, kādēļ nāk klāt liekais svars – ēd taču ikdienā salātus!

Kādēļ, ēdot salātus, Dauna pieņemas svarā?

Dauna vienmēr gribējusi slaidākus gurnus. “It kā neko neēdu, bet kļūstu apaļāka, viņa pažēlojas. Atšķirībā no citiem mājiniekiem, Dauna pieliek pūles, lai paliktu slaida. Ir nofilmēts, kā viņa ēd dārzeņus, zema tauku satura jogurtus un salātus. Tas ir mazkaloriju ēdiens – kas tad šeit nav tā, kā vajag!? Pat ejot ciemos, viņa ņem sev līdzi veselīgus salātus! Taču tante Kristīne, pie kuras viņa ciemojās, detektīvam Kameronam atklājusi, ka Dauna ēdusi salātus ar vistu, bet pievienojusi… teju pusi burciņas majonēzes! Dauna protestē, ka viņa pievienojusi tikai tējkaroti majonēzes, nevis pusburciņu! Pierādījumi liecina pretējo un tāds daudzums majonēzes satur ap 1000 kaloriju. Viņa jau kļūst piekāpīgāka, ka pusi burciņas tiešām nav izēdusi, bet precīzi neatceras, varbūt 1/4 daļu. Raidījuma vadītāja saka, ka nemēģina viņu apvainot, bet gan saprast, kādēļ rodas šī problēma – liekais svars. Dauna skaidro, ka vienmēr zinājusi – salātus var ēst, tik, cik vēlas, bet te viņai jādzird, ka tie jāpārstāj ēst… Jā, salātus var ēst – tur ir zaļumi, dārzeņi, viss, kas viņai patīk, taču jāskatās uz ainu kopumā.

Kā tad izskaitīt kalorijas salātiem? Salātos no augļiem ir 130 kalorijas, olas satur 70 kalorijas, olīvas 60 kalorijas, vista – 138 kalorijas. Kopā sanāk 398 kalorijas. Ja salātos ir gaļa, tie var pat aizstāt pamatēdienu un dot sātu ilgākam laikam. Tad kā veselīgu ēdienu var pārvērst kaloriju bumbā? Ar piedevām, īpaši majonēzēm. Daudzi iedomājas, ka majonēze sastāv no olām, taču patiesībā, lūk, cik daudz tajā ir olu (skat. attēla labo pusi), bet pārējā ir… eļļa!

Dauna teica, ka apēda pavisam maz majonēzes, bet divas pilnas tējkarotes majonēzes JAU veido 450 kaloriju! Tas līdzinās milzīgai kartupeļu frī porcijai! Bet viena tējkarote ir līdzvērtīga šokolādes tortes gabalam!

Eksperimenta laikā Dauna apmeklēja viesības un tas ir izaicinājums tiem, kuriem patīk labi paēst. Pētījumi rāda – ja ēdam kompānijā ar sešiem un vairāk cilvēkiem, mēs apēdam par 90% vairāk nekā, ja ēstu vienatnē. Ja vēl pieskaita izdzerto alkoholu, Dauna viesībās uzņēma 3146 kaloriju! Un ne tikai viņa viena – Maiks šajās viesībās uzņēma 4214 kalorijas! Bet viesības turpinājās arī svētdienā… Dauna gan taisnojas, ka svētdienās vienmēr kaut ko gatavojot.

Pētījumi rāda, ka 59% cilvēku nemaina ēšana paradumus nedēļas ietvaros.

Dauna nesaprot, kādēļ pieņemas svarā. Analizējot viņas pašas rakstīto dienasgrāmatu, sanāk, ka viņa dienā uzņem 2000 kaloriju. Piecu dienu laikā raidījumā pētīja, ko viņa ēd, un secināja, ka viņa uzņem vidēji 2455 kaloriju dienā. Tagad Daunai ir iespēja saprast savas uztura kļūdas un piedalīties trīs mēnešu eksperimentā, mainot ēšanas paradumus. Viņai būs jāseko, kādas piedevas un cik liek salātiem, un jāgatavo tos dažādākus. Brīvdienās viņa centīsies nepārēsties.

Dauna atdzīst, ka šī bijusi pārsteidzoša pieredze un viņa piedalīsies tālākajā eksperimentā, lai gan šaubās, vai triju mēnešu laikā izdosies kādu rezultātu gūt.

Uzņem par 2000 kalorijām vairāk nekā pats domāja

Lielais Džī apgalvo, ka viņam ir vielmaiņas traucējumi – tāpēc nāk liekais svars. Vai tā ir taisnība? Viņš gribētu notievēt. Viņa dienasgrāmata liecina, ka diennaktī viņš uzņem 3100 kaloriju. Bet tas ir mazāk nekā, lai uzturētu viņa esošo svaru. Kāpēc viņš pieņemas svarā?

Detektīvi noskaidroja, ka viņš uzņem krietni vairāk kaloriju.

Viņš strādā par taksometra vadītāju un viņam jāēd šādos apstākļos. Reiz vakarā tiek atrasti skaidri lietiskie pierādījumi, ko viņš iemeta atkritumos. Tas ir iepakojums no sviestmaizēm ar žāvētu gaļu (437 kalorijas) un ķiršu kola (kopā 642 kalorijas). Un jau pēc stundas viņš atkal stājas, lai nopirktu ēdienu. Detektīvs stāsta: “Es tikko palūdzu pārdevēju pārdot man to pašu, ko paņēma cilvēks pirms manis. Tas bija Garets. Un tā izrādījās viena rulete ar gaļu un sieru un viens piena kokteilis, kopā tas veido 1312 kalorijas.” Paiet vēl divas stundas un – atkal tiek ēstas uzkodas. Viens kebabs un čipsi – 3012 kalorijas! Detektīvam ātrās ēdināšanas restorāna pārdevējs atklāj, ka Garets šeit nāk katru dienu un ņem sviestmaizi un čipsus. Bet mājās, pēc divām stundām, viņš atkal ir badā, tādēļ apēd vienu siera kūkas gabalu un nu jau savākušās 3212 kalorijas. Tad – viens hotdogs un kaloriju skaits jau ir 3442. Seko viens alus, jau savāktas 3558 kalorijas. Kopā visas dienas gaitā uzņemtas 5127 kalorijas!! Tas ir par 2000 kalorijām vairāk nekā viņš pats domāja (vadoties no dienasgrāmatas). Problēma – viņš vienkārši daudz ēd, turklāt treknus un cukuru saturošus ēdienus…

Garets iesmejas, ka kebabā, ko viņš tā mīl, ir arī salāti. Jā, taisnība, ir. Bet kas vēl? Raidījumā kopā ar dietoloģi noskaidro tā sastāvu. Gaļa – 800 kalorijas. Jā, tur ir arī dārzeņi, bet tie ir tik ļoti samaisīti ar majonēzi, ka tas nekādi neatgādina veselīgu ēdienu, secina dietoloģe. Ķiploku mērce – 300 kalorijas, čipsi – vēl 300 kalorijas, un tas viss ietīts lavašā, kas arī satur 300 kalorijas. Kopā sanāk 1700 kalorijas.

Taču kebabu cienītājiem ir vienkāršs veids, kā samazināt to kalorāžu. Ņemiet vistu cūkas gaļas vietā – tā ir diētiskāka. Neņemiet čipšus. Un šādi 1700 kalorijas pārvērtīsies par 780 kalorijām.

Tāda tipa ēdāji kā lielais Džī paši sev nodara lielu ļaunumu. Viņi pērk to, kas pagadās, kas viņiem liekas ērti un lielākoties izvēlas ļoti kaitīgu ēdienu. Nākamos trīs mēnešus Lielais Džī uzņems 2500 kalorijas dienā. Viņš nomainīs visu kaitīgo ēdienu uz veselīgu maltīti, ņemtu no mājām. Piemēram, grilētu cāli trekna kebaba vietā. Viņš varēs ēst augļus. Viņš nevarēs ēst, ko pagadās un cik tik lien. To zinot, vai viņš spēs mainīt ēšanas paradumus? Viņš atzīst, ka nezināja, ka kebabā ir tik daudz kaloriju!

Pēc desmit nedēļām

Pēc atklāsmēm raidījumā, Maiks uzstādīja sev mērķi – dienā uzņemt ne vairāk kā 1900 kaloriju. Lielais Džī – 2500, bet Dona – 1600 kaloriju. Maiks un Garets var mesties virsū augļiem uzkodu un šokolādes vietā.

Pēc desmit nedēļām raidījums noskaidroja, kā viņi ēduši šajā laikā un vai tas palīdzējis notievēt.

Diemžēl Dauna nevarēja ierasties uz raidījumu, bet viņa izstāstīja, ka ir zaudējusi ap 13 kilogramu! Puiši ieradās. Pirms desmit nedēļām Maiks svēra vairāk nekā 90 kilogramu. Tagad viņš sver 80 kilogramu. Viņš lepojas ar saviem rezultātiem. “Es desmit nedēļu laikā zaudēju desmit kilogramus. Ja man to teiktu agrāk, es neticētu!”

Lielais Dži svēra 185 kilogramu, tagad – 165 kilogramu! “Ja man pirms desmit nedēļām teiktu, ka es varu zaudētu tik daudz kilogramu, es pasmietos un teiktu, ka tas nav iespējams.”

Maiks stāsta, ka apkārtējie ievēro – tu esi notievējis! Lielajam Džī šķiet, ka viņš nav notievējis, apkārtējie to gan pamanot. Tiesa, džinsi krītot nost pašos negaidītajos brīžos. “Es ļoti mainījos un esmu priecīgs, ka tā sanācis,” saka Džī. “Ja gribu paēst, ēdu augļus un putras – ēdienu, kas man dod labumu.”

Maiks rezumē: “Es iepriekš noliedzu, ka pārēdos, bet ieraudzīju savu problēmu. Tas bija pirms desmit nedēļām. Tagad esmu ļoti apmierināts ar rezultātu.”

LA.lv