Veselam
Dzīvesveids

Elektroniskā dakša, gudrie svari un masāžas līdzekļi. Kā tievēt ar viedajiem palīgiem0

Foto-Christo/Shutterstock

Informācijas tehnoloģiju laikmetā gandrīz ikvienā dzīves jomā ir ienākušas elektroniskās ierīces. Kā zināt, vai tās patiešām spēj palīdzēt cīņā ar liekā svara epidēmiju un nepievils mūsu cerības?

Tie, kuri ēd daudzveidīgi, sabalansēti un seko sava svara izmaiņām, lieliski zina, cik kaloriju uzņemts un iztērēts, cik soļu nostaigāts un cik ūdens izdzerts. Ar laiku veselīgais ieradums kļūst par rutīnu. Kādam šā ceļa sākumā bijušas speciālas tabulas un formulas, cits ir paļāvies uz elektroniskajām ierīcēm, kas mūsdienās vairs nav retums. Izvēlies, ko vēlies!

Bet nebūsim naivi! Reizēm gaidīto rezultātu kā nav, tā nav. Ko vainot – ierīci, mārketinga melus vai pašiem savu rijību? Kopā ar sertificētu uztura speciālisti Lizeti Pugu aplūkojam populārākos tievētāju gadžetus – ierīces, kas palīdz, motivē un kontrolē. “Ja par kaut ko samaksājam, tad tas mums jāizmanto,” viņa secina un norāda, ka veselīgs cilvēka izskats un pašsajūta nav tikai uzturs, soļi, masāža un preses vingrinājumi. Tam vislielākā nozīme ir tad, ja šis komplekss ir ierasta, patīkama dzīvesveida ikdiena.

Svari

Ja diēta paredz noteikt maltītei izmantojamo produktu daudzumu, tad elektroniskie virtuves svari ir neaizstājami. To precizitāte ir līdz pat vienam gramam.

Savukārt elektroniskie svari palīdz kontrolēt svara izmaiņas, lai gan ir ieteikums svērties ne biežāk kā reizi nedēļā. Ja izmaiņas tiek fiksētas ik dienu (tad tas jādara no rīta pēc pamošanās), iegūtos datus var saprast maldinoši – celt nevajadzīgu paniku vai pārlieku atslābināt.

“Liela kļūda ir gan neēšana, gan negausīga ēšana. Svari un soļu skaitītājs veselīgā dzīvesveida ceļa sākumā lieliski motivē un palīdz sevi kontrolēt,” uzsver Lizete Puga.

Nopērkami svari, kas uzrāda ne tikai ķermeņa masu, bet arī ūdens, tauku un muskuļu masas attiecību. Šie papilddati nav jāuztver kā neapgāžams lielums, kaut gan mērījumi tiek veikti, apstrādājot ķermeņa reakciju uz viegliem, nemanāmiem elektriskajiem impulsiem. Signālu plūsma iziet caur taukiem, muskuļiem, kauliem un organisma šķidrumiem, un iegūtie pretestības dati sniedz tauku, ķermeņa masas un ūdens daudzumu organismā. Precīzākie rādījumi ir profesionālajām mērierīcēm, ko izmanto dietologi, vingrotāji, sporta un medicīnas centros. Līdz ar speciālista interpretāciju dati ļauj pārbaudīt svara samazināšanas programmas efektivitāti un norāda, uz kā rēķina (tauki, muskuļi vai ūdens) ir šīs izmaiņas.

Pudele

Pietiekams ūdens daudzums nodrošina gan veselīgu ķermeņa funkcionēšanu, gan liekā svara zudumu. Nepieciešamā šķidruma kontrolei palīdz pudele ar sensoru, kas seko izdzertā šķidruma apjomam un informē, ka pienācis laiks nākamajiem ūdens malkiem. Pudelei ir elektronisks displejs, kurā redzami iestatītie uzdevumi un to izpilde. Ierīce pieradina izdzert dienā nepieciešamo ūdens daudzumu.

Dakša

Aizraujošs izgudrojums, kas skaita kumosus – ēšanas tempu un ēdiena daudzumu, ir elektroniskā dakša. Tā fiksē rokas kustību no šķīvja līdz mutei un ēdiena svaru, ar signālu informējot ēdēju, kad maltītes temps vai barības daudzums pārsniedz noteikto normu. Ierīce piemērota tiem, kuri vienmēr ēd steigā un piemirst sevi kontrolēt, jo dakšai pievienoto USB spraudni var izmantot ne vien kā ierīces lādētāju, bet arī datu pārnešanai uz datoru, lai vēlāk rezultātus varētu analizēt. Iemācoties ēst lēnām un nelielām porcijām, ir cerība pēc 1–2 mēnešiem gudro dakšu nomainīt pret parasto.

“Zinot produktu daudzumu, varam apjaust, cik apēdam, jo mūsdienās kalorijas skaita reti, kaut gan šie rādītāji palīdz saskatīt savas kļūdas. Tādēļ gan dakša, gan pudele ir pamācoša. Tomēr neviena ierīce nepaskaidros, ka organismam nepieciešami arī tauki. Sievietes bieži mēdz tos svītrot no ēdienkartes, lai gan taukvielas nepieciešamas pilnvērtīgai hormonālās sistēmas darbībai, savukārt tieši hormoni ietekmē ķermeņa svaru,” atgādina uztura speciāliste.

Fitnesa aproce

Viens no populārākajiem un nebūt ne bezjēdzīgākajiem izstrādājumiem, ko lieto fiziski aktīvi ļaudis, ir fitnesa aproce. Tajā kā pamatfunkcija iestrādāts soļu skaitītājs, kas kalkulē arī izmantotās kalorijas, reizēm pat mēra pulsu. Ierīce ir viegla, ērta lietošanā un vairumā gadījumu nav pārblīvēta ar funkcionālām pārmērībām. Aproce vienlaikus kalpo kā rokaspulkstenis un modinātājs.

Sadedzināto kaloriju daudzums tiek aprēķināts atkarībā no nostaigāto soļu skaita, taču aproce laiku pa laikam daļu soļu mēdz arī nepieskaitīt.

Soļu skaitītājs

Palīdz tiem, kuri diētu kombinē ar fizisko aktivitāšu treniņiem, galvenokārt ar soļošanu. Var vienkārši pastaigāties, un rezultāti jau tiks parādīti, lai gan ne visas ierīces skaita, cik kaloriju patērēts. Arī noieto soļu daudzums ne vienmēr ir precīzs, turklāt ierīce, ja vien nav aproces formā, stiprinās pie jostas, kas ne vienmēr ir ērti.

Ja ir asinsspiediena problēmas, mēdz būt elpas trūkums vai ir nevienmērīgs pulss, ieteicams iegādāties soļu skaitītāju, kas nosaka arī pulsu.

Pulkstenis

Ierīce ar modinātāja funkciju ļauj iestatīt atgādinājumu noteiktā laikā ieturēt maltīti vai doties uz sporta nodarbībām. Ja ir arī taimera funkcija, vingrošana mājas apstākļos kļūst ērtāka – iestata noteiktu laika periodu, piemēram, 30 sekundes vēdera preses vingrinājumam, un izpilda to līdz brīdim, kad ierīcē atskan signāls. Savukārt hronometra funkcija izmantojama, lai noskaidrotu, pēc cik ilga laika sporta nodarbību laikā sajūt nogurumu vai cik ilgā laikā var noskriet konkrēto ceļa gabalu. Pulkstenis ar papildfunkcijām var skaitīt arī soļus, stāvus, kalorijas, attālumu un tamlīdzīgi.

Masāžas ierīce

Jostas ar masāžas funkciju var būt ar vibrācijas, saunas vai miostimulācijas funkciju. Pēdējā muskuļu darbību stimulē ar strāvas impulsiem, liekot muskuļiem sarauties. Tomēr šīs procedūras neaizvieto regulāras fiziskās aktivitātes un kustības.

Masāžas ierīces, kam ir rotējošas detaļas (ritenīši, bumbiņas, pirkstiņi), palīdz mehāniski stimulēt ādas un zemādas tauku slāņa apasiņošanu. Tas, protams, veicina tauku šūnu degradāciju, taču jāievēro intensitātes mērenība, lai netraumētu ādu.

Mobilās aplikācijas

Savu treniņu aktivitāti un uztura paradumus izsekot ilgākā laikaposmā palīdz viedtālruņos izmantojamas mobilās aplikācijas sadaļā Veselība un fitness. Tās kalpo arī kā neklātienes sacensību vai savu paradumu dienasgrāmatas platforma un vingrojumu pareizas izpildes instrukcija, vai veselīgu recepšu grāmata. Daudzām aplikācijām daļa funkciju ir bez maksas, citas paredzētas tikai maksas versijā.

Endomondo pēc būtības ir kā sociālais tīkls, kas apvieno aktīvu treniņu piekritējus. Tajā var dalīties ar saviem sasniegumiem: noieto attālumu un maršrutu (savienojumā ar GPS funkciju) vai sadedzinātajām kalorijām vai mest izaicinājumu draugiem, kuri lieto šo aplikāciju.

Samsung Health, Huawei Health un tamlīdzīgu aplikāciju galvenais uzdevums ir palīdzēt sekot līdzi fiziskajām aktivitātēm, veiktajai distancei, uzņemtajām un patērētajām kalorijām, sastādīt savu treniņu plānu.

Lose Weight in 30 Days ļauj sastādīt individuālu treniņu un maltīšu plānu iesaka svara zaudēšanai 30 dienām, skaita uzņemtās un sadedzinātās kalorijas, kalpo kā dienasgrāmata sasniegumu fiksēšanai un progresa izsekošanai.

Step Counter, Pedometer, Soļu skaitītājs un līdzīgas aplikācijas ir ikdienas soļu skaitītāji, kas rēķina arī patērētās kalorijas. Atliek izvēlēties sev piemērotāko, parocīgāko un valodas ziņā saprotamāko aplikāciju.

“Visā jāievēro mērs, jo sabiedrībā vērojams gan virssvars, gan ortoreksija jeb apsēstība ar pareizu uzturu, akli sekojot arī nepamatotām prasībām veselīguma vārdā. Cilvēki daudz ēd un maz kustas, kad viņiem ir garlaicīgi. Atrodiet sev kustīgus vaļaspriekus, lai dzīve nesastāv tikai no svara kontroles, bet jums ir arī interesanti dzīvot!” uztura speciāliste Lizete Puga iesaka savu veselīguma recepti.

SVARĪGI

Elektroniskajām ierīcēm bieži vien ir daudz pagalam nelietderīgu papildfunkciju, kas ietekmē arī cenu. Tādēļ vispirms uzmanība jāpievērš vienkāršiem modeļiem. Bet, iespējams, visu, ko vēlaties, spēs paveikt arī jūsu viedtālrunis, ja tajā instalēsiet attiecīgu bezmaksas aplikāciju.

LA.lv