Veselam
Bērni

Vīrs dzemdībās – vēlams atbalsts vai attiecības traumējoša pieredze0

Foto – Shutterstock

Autore – psiholoģe Jekaterina Gorškova

Reiz biju lieciniece sarunai medicīnas centrā:
– Vai pie jums dzemdībās var piedalīties arī vīrs? – sieviete interesējās.
– Jā, protams. Bet vai esat pārliecināta, ka tiešām to vēlaties? – jautāja ārsts.
– Esmu pārliecināta! Eiropā sen jau visas tā dzemdē! Bet ASV dzemdēt bez vīra klātbūtnes vispār ir apkaunojoši. Civilizētajās valstīs tā ir norma! – stingri atbildēja sieviete. – Vai jūs tā nedomājat?
– Nē, katrs izlemj pats. Tikai Amerikā katrs ceturtais vīrietis pēc tādas pieredzes kļūst impotents. Vai tas jūs nebaida? – interesējās ārsts.

Aizdomājos, kāpēc dzemdības vīra klātbūtnē mūsu laikos ir kļuvušas tik modernas? Agrāk nevienam nekas tāds pat prātā nenāca, bet tagad dažas sievietes uzskata savu ģimenes dzīvi par neizdevušos, ja vīrs atsakās piedalīties dzemdībās.

Protams, dzemdības ir sarežģīts un sāpīgs process, un daudzām sievietēm šajā laikā nepieciešams tuva cilvēka atbalsts. Tagad jūs varat dzemdēt kopā ar māti, māsu, draudzeni, psihologu, un, protams, ar vīru. Bet vai vajadzētu izvēlēties tieši vīru un vai tam nebūs bēdīgas sekas, kādas min ārsts augstāk citētajā sarunā?

Vīrieša klātbūtne dzemdībās: ko vēlas sievietes?

Patiešām, kāpēc sievietes, kuras mierīgi dzemdēja bez vīra klātbūtnes, pēkšņi nolēma pieaicināt vīriešus noskatīties noslēpumainajā dzemdību procesā?

Pirmais motīvs. Atbalsts

Pirmais arguments ir – saņemt atbalstu. Vīrs var pamasēt, paturēt roku, pateikt kaut ko uzmundrinošu, pasniegt padzerties. Bet tas viss attiecas tikai uz dzemdību sākumu. Iemesls, kāpēc vīrs nepieciešams brīdī, kad palīdzēt var tikai ārsti, paliek neskaidrs.

Otrais motīvs. Kontrole

Sieviete ir tik satraukta un neuzticas ārstiem, ka uzskata – kādam ir jāuzrauga viss process. Nepieciešamības gadījumā vīrs gan pasauks palīgā, gan sauks pie atbildības. Dažreiz vīra klātbūtne patiešām spēj padarīt dzemdības komfortablākas.

Trešais motīvs. Attiecību stiprināšana

Dažas sievietes uzskata, ka vīrs, kurš piedalījies dzemdībās, vairāk mīl bērnu un novērtē sievu. Daži psihologi piekrīt šādam atzinumam. Tiesa, ar nelielu piebildi: tas notiek tikai tad, ja ģimenē viss jau iepriekš bija labi, pāris dzīvoja mīlestībā un harmonijā, bērns bija gaidīts.

Pretējā gadījumā kopīgas dzemdības var pielikt punktu jau tā problemātiskajai savienībai, tās darbojas kā konflikta katalizators. Nav saprātīgi mēģināt piesaistīt vīru, liekot viņam noskatīties tavās ciešanās un iežēloties par tevi. Lai gan dažas sievietes dara tieši to. Mēģinot saglabāt attiecības, kļūšanu par māti viņas izspēlē kā traģēdiju vairākos cēlienos: pažēlo mani, dzemdības bija tik grūtas, pēc tam pažēlo mani atkal, man tik grūti no tā visa atgūties un tā tālāk atkarībā no manipulatores vajadzībām.

Vīrieša klātbūtne dzemdībās: ko vēlas vīrieši? Lasi nākamajā lapā!

Ar sievietēm tā kā būtu skaidrs. Kāpēc daži vīrieši tik ļoti vēlas piedalīties dzemdībās?

Pirmais motīvs. Bailes

Daudzi vīrieši ļoti baidās zaudēt kontroli pār situāciju, un pat vislielākie mačo var slepeni baidīties, ka bērnu samainīs vai dzemdību laikā viņam nodarīs kādu kaitējumu. Viņi domā, ka viņu klātbūtne ir tāda svarīga notikuma kvalitātes, drošības un sekmīga rezultāta garantija. Labi, ja tāds topošais tēvs ir gatavojies piedalīties dzemdībās – apmeklējis vecāku nodarbības, lasījis atbilstošu literatūru, sarunājies ar ārstu. Ja tā nav noticis, viņš vairāk traucēs ārstiem, nekā palīdzēs.

Otrais motīvs. Piespiešana

Sieva lika piedalīties, un viņam negribējās strīdēties. Ko par to teikt? Cilvēks acīmredzami nav gatavs piedalīties procesā, un ir grūti prognozēt, kā viņš varētu reaģēt uz notiekošo un kā tas ietekmēs attiecības.

Trešais motīvs. Palīdzība

Viņš vēlas būt blakus sievai, palīdzēt. Šādi cilvēki parasti atbildīgi izturas pret dzemdībām un pirms tam apgūst svarīgāko informāciju.

Ceturtais motīvs. Nejaušība

Tas patiesībā nav motīvs. Vīrietis dzemdībās nokļuva nejauši. Ārsts piedāvāja ieiet paskatīties, viņš piekrita. Nu, tā dažreiz notiek. Tikai šādas ziņkārības sekas nav prognozējamas. Parasti pēc redzētā vīrietis vēl ilgi pārdzīvo šoku un, dabiski, nekādu atbalstu sniegt nespēj.

Piektais motīvs. Ziņkārība

Cilvēkam vajadzīgi jauni iespaidi, adrenalīns. Protams, piedalīšanās dzemdībās sniegs emocijas, tikai jāvaicā – kāpēc? Ja topošais tēvs ir aktieris, režisors, mākslinieks utt., to var saprast – šie cilvēki strādā ar emocijām, un ir ļoti svarīgi gūt līdzīgu pieredzi. Bet kā ar cilvēkiem, kuri atrodas tālu no mākslas pasaules? Kur novedīs viņu ziņkārība, grūti prognozēt. Jebkurā gadījumā šāda vīra motivācija reti spēj sniegt īstu labumu sievietei.

Kur ir risks?

Psihologi saka: kopīgas dzemdības sekmē attiecību nostiprināšanos. Seksologi apgalvo, ka vīrieša klātbūtne dzimšanas brīdī var novest pie tā, ka sieva vairs seksuāli neuzbudinās viņu: zemapziņā atausīs dzemdību ainas vai smadzenēs sievas tēls uz visiem laikiem saistīsies ar mātes lomu. Mātes loma neveicina seksuālās vēlmes rašanos, jo sabiedrībā sekss ar māti ir tabu, tāpēc attiecības pakāpeniski izbeigsies. Turklāt seksuālā vēlme var pazust nevis uzreiz, bet pēc kāda laika.

Kam taisnība – psihologiem vai seksologiem? Vai kopīgas dzemdības var sagraut pāra seksuālo dzīvi? Lasi nākamajā lapā!

Mūsu psihe, lai gan pētīta jau daudzus gadsimtus, pašam cilvēkam joprojām ir noslēpums. Bieži vien mūsu vajadzības ir ļoti pretrunīgas un viena var pilnībā iznīcināt otru. Mēs visi tiecamies pēc harmonijas un ideālām attiecībām, bet patiesībā tās visiem nemaz nav vajadzīgas. Psiholoģiskas harmonijas sasniegšana tik tiešām var nogalināt seksu. Tā notiek tāpēc, ka sekss vienmēr saistīts ar briesmām, noslēpumu, jaunumiem, tieši tas rada mūsos vēlmi. Uz šīm cilvēka īpatnībām pamatojas dažādas pavedināšanas un seksuālās baudas sasniegšanas metodes. Kopīgās dzemdības atklāj pārāk daudzus noslēpumus un pilnībā atkailina sievieti, atņem iespēju vīriešiem fantazēt par sievieti, romantiski iztēloties viņas tēlu.

Viens no seksuālās pievilcības saglabāšanas noteikumiem – distance, atklātība bez pārmērībām. Pat sieviešu žurnāli iesaka sievietei saglabāt noslēpumu, nebūt pārāk atvērtai pret vīrieti. Piemēram, neatstāt viņa acu priekšā personīgās higiēnas piederumus, kosmētiku, nestāstīt par to, kādas skaistumkopšanas procedūras saņemtas salonā. “Viņam nav jāzina, ka tavi mati nav dabiski gari un zīdaini, bet pieaudzēti, savukārt āda ir gluda, pateicoties vaksācijai un pīlingam. Kāpēc viņam stāstīt par savām slimībām, pinnēm un lieko svaru? Viņš vēl var sākt šaubīties par savu izvēli”. Tieši tā – noslēpums atklāts, interese zaudēta, iekarotāja instinkts apdzisis un kopā ar to arī vēlme iegūt.

Pārmērīga atklātība patiešām var padarīt jūs par labākajiem draugiem, bet tā var arī pilnībā iznīcināt seksuālās attiecības. Kopīgas dzemdības ir pilnīga atvērtība un atklātība. Jaunu atklājumu vairs nevar būt. Izrādās, ka sieviete-māte un sieviete-draugs ir labi, tikai saņemot abas vienā personā, lielākā daļa vīriešu sāk meklē kādu mīļākās lomai. Ar viņu vīrietis izjutīs romantiku un varēs būt vienkārši vīrietis, nevis tēvs, vīrs, boss utt.

Tāds ir cilvēka prāta paradokss: no vienas puses, uzticēšanās un atklātība satuvina cilvēkus, uzlabo attiecības, no otras puses, pārmērīga atklātība un uzticēšanās, psiholoģiska harmonija var nogalināt kaisli, aizraušanos, jo cilvēki sāk justies kā radinieki, kā brālis un māsa.

Jau Džeks Londons savā romānā “Mēness ieleja” rakstīja par noslēpumu, kas palīdz saglabāt svaigumu vīrieša un sievietes attiecībās: “Esiet smalkjūtīga. Nekad nerādieties savam vīram bez plīvura, bez daudziem plīvuriem. Ietinieties tūkstoš plīvuros, kas mirdz un laistās dārgakmeņos un burvīgā audumā. Nekad neļaujiet sev noraut pēdējo plīvuru. Aizsargājieties pret rītdienu ar jauniem plīvuriem, daudziem, bezgalīgi daudziem plīvuriem. Tikai daudzie plīvuri nedrīkst izskatīties pēc daudziem plīvuriem. Katram plīvuram jāizskatās kā vienīgam, kas šķir jūs no izsalkušā mīlētāja, kurš ilgojas jūs, negrib mazāk kā jūs visu iegūt sev. Ikreiz viņam jāgūst pārliecība, ka viņš saņem visu, ka viņš norauj pēdējo plīvuru, kas jūs sedz. Tā viņam jādomā. Bet tā tam nav jābūt. Nākošā dienā viņam jāatrod cits pēdējais plīvurs, ko viņš vēl nav redzējis.”

Izrādās, seksologu bažas ir pamatotas, bet arī psihologu viedokli par pozitīvo ietekmi uz attiecībām nevar ignorēt. Apburtais loks. Vai kompromiss ir iespējams? Pieredze Eiropā liecina, ka ir. Aizvien populārākas kļūst kopīgas dzemdības, kurās vīrs var pieturēt sievas roku, dzimšanas brīdī sarunāties ar viņu, palikdams aiz aizslietņa. Tāpat vīram nav jābūt klāt visu dzimšanas laiku – otrajā dzemdību posmā viņš var doties prom un atgriezties, lai redzētu jau piedzimušo bērnu.

Avots: psyprof.ru

LA.lv