Veselam
Sekss

Visi sievietes seksualitātes vecumi, to gaišās un ēnas puses0

Foto – Shutterstock.com

Katrs vecums ir kā lidojoša planēta

Psihoanalītiķis un seksologs Alain Héril apkopojis savu divdesmit darba gadu pieredzi, lai pastāstītu par seksualitātes attīstības likumsakarībām visos sievietes dzīves posmos. Viņš ir daudzu grāmatu autors, tai skaitā “Seksologa dienasgrāmata: ko sievietes vēlas”.

Speciālista skatījums ir neparasts ne tikai ar savu dziļumu un precizitāti. Svarīgs ir dzīvi apliecinošais un ļoti poētiskais skats uz sieviešu seksualitāti: katrs vecums ir kā lidojoša planēta, kuras viena puse ir gaismas apmirdzēta, bet otra slēpjas ēnā… Ar ko šie teksti var būt noderīgi? “Pirmkārt, var mēģināt atpazīt sevi tajos, lai noteiktu, vai tie atbilst tam, ko patiešām šobrīd pārdzīvo sieviete. Un tad mēģināt saprast, ka seksualitāte attīstās kopā ar pašu dzīvi. Un ka jebkādi jautājumi un grūtības var kļūt par stimulu tās atdzimšanai, iekšējai izaugsmei. Tāpēc, ka pilnvērtīgai, laimīgai seksualitātei vecuma ierobežojumi nepastāv.”

16-25 gadi: romantisms

Foto: Shutterstock

Tas ir seksualitātes mošanās laiks. Viņa, iespējams, mēģina noteikt, kāda šī dzīves joma būs nākotnē, nevis galīgi izvēlēties kādu no tās stabilām formām. Katrā tikšanās reizē viņa cer labāk izprast savas emocijas un jūtu stiprumu, atklāt savu seksuālo potenciālu. Šis periods viņas dzīvē notiek spēcīgā bērnības un pusaudžu gadu ietekmē. Jaunās sievietes attiecībās meklē drošības sajūtu ne mazāk kā piedzīvojumus. Viena no svarīgākajām iezīmēm šajā vecumā – romantisms. Tā ir galvenā perioda psiholoģijas kombinācija: no vienas puses, vēlme uzzināt un atklāt savas iespējas, un, no otras puses – bezgalīgas cerības uz princi, sapnis par uzticamu un mīlošu vīrieti, kurš spēs atmodināt viņas seksualitāti.

Tumšā puse: dusmas, nomāktība, protests

Seksuālo pieredzi reizēm pavada trauksme, sajūta, ka sievieti ietver tādi “spēki”, kurus ir grūti kontrolēt. 16-25 gados viņa vienlaikus jūtas neveikla, neprasmīga un drosmīga. Tas var novest pie sava veida vēlmes protestēt – pret saņemto audzināšanu, to sievišķības modeli, ko deva māte; pret mūsdienu sabiedrību, kurā pieņemts domāt, ka sekss – tas ir “viegli un vienkārši”; visbeidzot, pret sevi un savu nespēju pārvarēt iekšējās pretrunas.

Gaišā puse: vēlme piesaistīt, pašapziņas pieaugums, prasme nogaidīt

Šis ir atklājumu laiks – ar spēju savaldzināt un īpašā veidā apliecināt sevi, pateicoties kam harmoniski paaugstinās pašapziņa. Tas ir tas, kas palīdz viņai pieņemt nepieciešamību gaidīt, neizbēgamu šī vecuma pavadoni.

25-38 gadi: radošums

Foto: Shutterstock.com

Dabisks emociju stabilizācijas periods: sieviete jau labāk zina savu ķermeni un to, ko nepieciešams darīt, lai būtu ar to harmonijā. Viņai pazīstamas spēcīgas emocijas un tāpēc skaidrāk izpaužas vēlme ienest seksualitātē radošumu: atvērties sev un partnerim, ļauties jūtām un tieksmēm… Pēc 35 gadu sasniegšanas “bioloģiskā pulksteņa” sajūta var novirzīt seksualitāti uz mērķi kļūt par māti, bet partnerim atvēlēt tikai apaugļotāja lomu. Ja iepriekšējais posms noritēja bez lielām dvēseles traumām un neveiksmēm attiecībās, sieviete atklāti un pilnībā izbauda brīvību – būt pašai un sekot savām vēlmēm.

Tumšā puse: neapmierinātība un nepacietība

Kad cerības neattaisnojas, vilšanās visā, kas saistīts ar seksualitāti, nes sev līdzi rūgtuma piegaršu. Ja tikšanās ar partneriem ir harmoniskas un auglīgas, sieviete atveras pa īstam. Tomēr, kad viņas dzimumdzīve neatrod patiesu un precīzu virzienu, neapmierinātības sajūta piepilda visu viņas jūtu pasauli un iekrāso to aizkaitinājuma un nepacietības toņos.

Gaišā puse: drosme un apņēmība

Viena no šā perioda priekšrocībām sievietes dzīvē ir tas, ka viņa uzdrīkstas! 30 gados vajag tikai sakopot visu savu iekšējo spēku, lai virzītos uz mērķi, nenovirzītos no kursa. Šī apņēmība ļauj rīkoties un pieprasīt to, ko vēlas. Tas ir īpašs veids, kā pakļaut realitāti tam, kas sievietes nepieciešams vairāk vai mazāk dzīvespriecīgai un rāmai dzīvei.

38-47 gadi: jutekliskums

40 gadu robeža kļūst par sava veida patiesības mirkli, kad ir nepieciešams skaidri definēt, kādās attiecībās sieviete ir ar sevi, savu ķermeni un vēlmēm. Mātes rūpes atkāpjas, atkal atverot ceļu baudai, vēlmēm – vai jaunām bažām. Pilnīgi dabiski seksualitāte sāk veidoties ap sievišķības sajušanu un tēlu. Raksturīga šī perioda iezīme (lai neteiktu uzdevums) – nepieciešamība pārskatīt un pārvērtēt savu kā sievietes identitāti.

Šajā laikā daudzām jau izdodas izveidot harmoniskas attiecības ar savu ķermeni, un nebūt atkarīgām no paraugiem un modeļiem, kas sievietei tiek uzspiesti no ārpuses. Sievietē dzimst iekšējs miers, viņa izstaro spēku un harmonisku pašapziņu. Pētījumi par sieviešu seksualitātes tēmu liecina, ka daudzas pirmo orgasmu izjūt tieši šajā vecumā. Tuvības brīdī sieviete pirmkārt ieklausās sevī un savās izjūtās, pieņem to spēku un pilnību, neslēpj, nenoliedz savas jūtas, nebēg no tām, jo šajā dzīves posmā tās sasniedz savu augstāko izpausmi. Sievietes psihe dod viņai palīgos dabisku mehānismu, kurš ļauj atslābināt kontroli, “atlaist” situāciju un palikt saskaņā ar sevi. Atklājot sevī šo spēju un sajūtot prieku par šādu atklājumu, viņa iegūst pārliecību, kas ļauj viņai viegli izdzīvot savu seksualitāti.

Tumšā puse: aizkaitinājums, skumjas, vēlmju samazināšanās

Šajā periodā sevi var parādīt menopauzes pirmie vēstneši. Simboliski signāli no pietuvinātā vecuma – aizkaitinājuma vai trauksmes lēkmes, maksts sausums, samazināts libido, cikla traucējumi… Tie var sarežģīt seksuālo dzīvi, radot skumjas, nostalģiju, nomāktību. Dažas nožēlo, ka “palaidušas garām galveno”, nav iepazinušas baudu un tagad ir par vēlu. Iespējama seksuālās vēlmes samazināšanās.

Gaišā puse: prieks, emocionālie atklājumi, iedvesma

Šie gadi var, gluži pretēji, nest lielus atklājumus. Sievietes tiecas pēc baudas un prieka: viegluma, drosmes un izaicinājuma. Viņas vēlas izmēģināt jaunas lietas un dara to bez vainas sajūtas. Viņām rodas nepieciešamība apvienot seksualitāti ar garīgām vērtībām. Šīs sievietes bieži domā par attiecībām starp mīlestību, seksu un to, ka mēs saucam par dzīvības enerģiju – precīzāka vārda trūkuma dēļ. Viņas vēlas nesekot seksuāliem impulsiem (kā tas ir tipiski vīriešiem), bet izpētīt baudas emocionālo būtību. Un tad, kad viņām tas izdodas, viņas jūt neticamu vēlmi dzīvot!

47-50 gadi: jēgas meklēšana

Foto: Shutterstock.com

Galvenie četri gadi – tie, kas noteiks, kā sieviete sagaidīs savu 50 gadu jubileju. Jautājumi, kas rodas šajā periodā, ir jāatrisina. Laiks negaida, un nepieciešams noteikt savas attiecības ar baudu – skaidri un pārliecinoši. Pievērsties sev, lai dziļi un godīgi analizētu savu pagātni. Vispirms ir vēlme vēlreiz izdzīvot tās emocijas, kuras tev bija pirms tam: paņemt noieto ceļu kā atbalsta punktu virzībai tālāk, pieņem pašreizējo sevi un savu nākotni. Tad ir jautājumi par savu pāri: tiem, kas nodevās ģimenes dzīvei, kas plānoja iegūt (un ne vienmēr saņēma) prieku un gandarījumu no tās. Tagad nāksies stiprināt pastāvošās attiecības vai tās pārskatīt – šķirties vai dot tām jaunu, dzīvu jēgu. Visbeidzot, uz 50. gadadienas sliekšņa sieviete atkal pievēršas savas sievišķības meklējumiem un attiecībām ar seksualitāti. Tas ir dziļi iekšējs pašizziņas ceļš, kas daudzējādā ziņā ir līdzīgs iepriekšējiem intelektuāliem un garīgiem meklējumiem: viņai skaidri jāapzinās sava piederība sieviešu pasaulei.

Tumšā puse: nomāktības un palielinātas aktivitātes periodu nomaiņa

Šajā periodā, starp 47 un 50 gadiem, var piemeklēt viļņveida bailes no novecošanās. Dažas sāk uzskatīt, ka ķermenis zaudē jebkādu pievilcību. Tas var novest pie seksuālo vēlmju zaudēšanas, tās simboliski aizstāj sociālo attiecību paplašināšanās – sievietes kļūst ļoti aktīvas, iestājas dažādos pulciņos un biedrībās, attīsta radošās spējas. Tāda atteikšanās no seksualitātes var nostiprināties uz ilgu laiku.

Gaišā puse: seksualitātes pastiprināšanās

Pārdzīvojot nostalģiju pēc pagātnes, sieviete var sajust nebijušas alkas pēc dzīves un baudām. Šis jūtu sprādziens satriec partneri un liek no jauna viņu iekārot.

50-55 gadi: pārmaiņas

Ja man būtu jādefinē seksualitāte šajā periodā ar dažiem vārdiem, tad visprecīzākais būtu “no jauna”. Bet, lai pilnībā izdzīvotu un izbaudītu šo “no jauna”, ir nepieciešams ņemt vērā dažas šā īpašā vecuma iezīmes. Ja pirmie menopauzes simptomi nereti parādās 45 gados, pēc 50 gadiem sievieti gan psiholoģiskā, gan fizioloģiskā nozīmē sagrābj reāla viesuļvētra! Mainās ķermenis, samazinās libido, izbeidzas mēnešreizes, piemeklē trauksmes lēkmes, karstuma viļņi, aizkaitināmība u.tml. Daudzas sievietes uzskata, ka tas viss nozīmē beigas viņu seksuālajām vēlmēm. Bet daudzas – un arvien vairāk – jau zina, ka pienākot menopauzei, seksualitāte nebeidzas. Notiek sava veida iekšējā cīņa starp hormonālām izmaiņām, kas dzēš vēlmes un pretējo – jutekliskumu, kurš tiecas pēc baudas, viegluma, atvērtības. Pat ja menopauze vienmēr nes līdz bailes no novecošanās, šajā laikā sievietes var piedzīvot visu erotisko baudu spektru, kuras kļūst vēl spilgtākas, jo sievietei nekas vairs nav jāpierāda – ne sev, ne partnerim, ne vispār nevienam. Lai kāda nebūtu bijusi pagātne, viņām rodas vēlme pēc seksuāliem eksperimentiem: viņas no jauna atklāj sev vecās sajūtas, kā arī izpēta jaunas savas seksualitātes jomas. Viņas nemēģina “pārspēt sevi”, bet labāk iepazīt savas baudas dziļumu un spēku. Viņas nemēģina izskatīties jaunākas un nedomā, ka viņu ķermenis – tāds pats kā 20 gados.

Tumšā puse: bailes, vientulība, depresija

Dažas var vēlēties juteklisko baudījumu, bet domāt, ka viņu ķermenis vairs nav uz to spējīgs. Viņas nomāc rūgtums, kam seko bailes un vientulība. Tie var radīt depresiju, dažreiz dziļu. Tā savukārt slāpē seksuālās vēlmes un iziet no tāda stāvokļa, atgūt ķermenisko prieku apetīti ir iespējams tikai ar nopietnu iekšējo darbu. No kurienes šīs bailes un vientulība? No nespējas pieņemt sevi tādu, kāda esi.

Gaišā puse: emocionāla skaidrība, dzīves pilnības izjūta, atvērtība

No otras puses, ja iepriekšējais periods bijis veiksmīgs, šie gadi būs piepildīti ar emocionālo skaidrību, dzīves pilnības izjūtu un brīvību. Pirmā no tiem dod pilnīgi fiziski izjūtamu viengabalainības sajūtu – un tas ir pamats, uz kura balstās viss pārējais. Kad sieviete vienkārši un dabiski pieņem savu ķermeni, tas atsaucas ar savām izjūtām… vienkāršam, dabiskām un ļoti spēcīgām! Tikpat dabiski un brīvi atnāk seksuālais uzplaukums. Bet tikai tad, ja sieviete ir pieņēmusi atvadīšanos no jaunības un iemācījusies mierīgāk attiekties pret tagadni. Tad viņa var piedzīvot atdzimšanu, sajust pārliecību un dzīves spēku pieplūdumu.

55+: Piepildījums

Būtu absurdi teikt, ka 65 gadu vecumā ķermenis nesagādā sievietei nekādas problēmas. Bet vēlmes viņai paliek arī tagad kā spēcinošs avots. Un, ja ir iespēja, var rasties negaidītas dāvanas – pēc menopauzes perioda orgasms. Seksuālā enerģija šajos brīžos ir koncentrēta uz baudu. Seksualitāte vairs nav mērķis attiecībām, nav platforma sarežģītām psiholoģiskām spēlēm ar sevi vai partneri. Ja līdz tam laikam sievietei ir izdevies veikt nepieciešamo iekšējo darbu ar sevi, viņa ir gatava no jauna atklāties sev un savai seksualitātei. Bauda viņai nav vienkārši seksuālās spriedzes izlāde, bet vajadzība caur savām sajūtām savienoties ar savu būtību.

Tumšā puse: depresija, vientulība, vienaldzība

Kad dzīve atstāj sirdī un ķermenī neizdziedējamas brūces, depresijas tumšais plīvurs var ietīt sievieti. Seksualitāte tiek noglabāta arhīvā un ideja, ka uzplaukums vēl ir iespējams, šķiet absurda. Šī īpašā veida depresija ieskauj ķermeni, piespiežot redzēt tikai zaudējumus. Rezultātā – vienaldzība, atsvešināšanās no dzīves, bezdarbība, emociju trūkums…

Gaišā puse: garīgums, brīvība, prieks par dzīvi, līdzsvars

Rūpēties par savu ķermeni, būt atvērtai savai seksualitātei, atļauties šo prieku – dzīvot… Tas viss ir spējīgs sniegt sievietei ticību dzīvei, kurā vienmēr ir vieta seksuālām vēlmēm. Pateicoties tam, viņa cenšas labāk izprast, kas viņa ir un kāda ir viņas vieta pasaulē. Ar lielu brīvības sajūtu sieviete, kas vecāka par 60 gadiem, ir spējīga apliecināt sevi baudā un savā ķermeniskajā iemiesojumā.

Avots: psychologies.ru

LA.lv