Veselam
Uzturs

Visockis: Nevajag “mest svaru”, bet sakārtot ķermeni. Kāpēc kilogrami neripo0

Foto – Shutterstock

Katram ir kāds ideālais svars, kuru gribas sasniegt, lai šķietami izskatītos perfekti. Taču vienmēr jāsaglabā objektīvs skats uz lietām, jo nospraustais mērķis, iespējams, ir realizējams tikai ilgtermiņā. Ir dažādi faktori, kas ietekmē, cik ātri vai lēni svars tiek zaudēts, un katram cilvēkam tie skatāmi individuāli.

“Prevention” raksta, ka svarīgi ir izvirzīt mērķus, taču nevajadzētu uz tiem “ieciklēties” – nav ieteicams koncentrēties uz pieciem vai desmit liekajiem kilogramiem, bet fokusēties uz zaudētu vienu kilogramu vai pāris simtiem gramu. Kad esi jau spērusi šķietami mazu solīti mērķa virzienā, sāc domāt par nākamo, jo nelielas veiksmes iedvesmo darīt vairāk.

Kultūrists Aivars Visockis sacījis, ka ļoti daudzas meitenes atnāk pie viņa un saka, ka vajadzētu nomest piecus, sešus kilogramus. “Pirmkārt, nevajag lietot terminu “nomest svaru”, bet “sakārtot ķermeni.” Vienalga, vai plus trīs vai mīnus seši kilogrami. Pamata kritērijs ir nevis svari, bet spogulis, kā tu izskaties,” uzsver Visockis.

Svarīgi atcerēties, ka vienam cilvēkam izdodas sakārtot savu ķermeni ātrāk nekā citam, tāpēc viena recepte gandrīz nekad nav pielīdzināma visiem. Lai atbrīvotos no pārāk liela ķermeņa svara, jāņem vērā dažādi faktori, piemēram, arī miega režīms un lieko tauciņu daudzums.

Liekā svara daudzums

Ir liela atšķirība, vai tev ir minimāls vai patiesi liels liekā svara daudzums. Varbūt arī tev, svīstot sporta zālē vai aktīvi darbojoties brīvā dabā, reizēm ir neizpratne, kāpēc kādam citam svars daudz ātrāk krītas, nekā tev, taču vērts pievērst uzmanību viņa ķermeņa svaram. Cilvēkam, kuram ir daudz lieko kilogramu, atbrīvošanās no tiem sākotnēji būs visnotaļ strauja, bet tiem, kuri vēlas uz neatgriešanos atvadīties tikai no pāris kilogramiem, process var būt ilgāks.

Jo smagāks tu esi, jo vairāk ķermenim ir nepieciešama enerģija, lai tas varētu funkcionēt, tāpēc arī dabiski, ka cilvēki ar lielu lieko svaru sadedzina vairāk kaloriju. Tāpat nevajag uztraukties, ka sākumā svars “iet nost” ātrāk, bet pēc tam process norit lēnāk, jo ķermenis strauji reaģē uz pozitīvām dzīves stila izmaiņām, bet pēc tam jau pierod.

Uzņemto kaloriju “nogriešana”

Valda uzskata, ka, ja ļoti strauji tiks samazināts uzņemto kaloriju daudzums, svars ātri kritīsies. Tas nav nepareizs pieņēmums, taču tādā veidā var tikt strauji zaudēta arī muskuļu masa, kas ir palielināma, trenējoties un uzņemot nepieciešamās vielas. Muskuļi palīdz aktivizēt vielmaiņu daudz vairāk nekā tauki. Jo vairāk muskuļu tev ir, jo vieglāk sadedzināt uzņemtās kalorijas.

Ātrākais veids, kā zaudēt svaru, ir pārskatīt kalorijas, kas tiek uzņemtas ar cukuriem. Cukurs tiek pievienots ļoti dažādiem pārtikas produktiem un dzērieniem, tādēļ var būt visai sarežģīti aprēķināt ikdienā patērēto cukura daudzumu. Piemēram, “Healthline” min, ka fruktozi ķermenī vielmaiņas procesā var sadalīt tikai aknas – ja tās ir pārāk daudz un orgāns ir “pārpildīts”, tas pārvērš pārējo taukos.

Sportošana bez veselīga uztura ievērošanas

Lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem, nepieciešams zaudēt vairāk kaloriju, nekā tās tiek uzņemtas, kas nozīmē, ka bez aktīviem treniņiem sporta zālē vai vasaras laikā arī svaigā gaisā neiztikt. Ja domā, ka varēsi iegūt vēlamo rezultātu, tikai pareizi ēdot, šis uzskats jāliek pie malas. Tas pats sakāms arī tikai par aktīvu sportošanu – ja nepievērsīsi uzmanību savai ēdienkartei, tu jutīsi, ka esi spēcīgāka un šķietami arī tievāka, bet svars nemazināsies.

Atceries, ka tas, ka tu pirmajā treniņā pēc ilgāka miera perioda liksi lielu slodzi uz visām muskuļu grupām, intensīvi skriesi un sevi pārpūlēsi, nenozīmē, ka zaudēsi svaru ātrāk. Tas ir ilgstošs process, kuram vajadzīgs laiks, lai ķermenis pierastu pie dzīvesstila maiņas.

Miega trūkuma ietekme uz svara samazināšanos

Ja tev šķiet, ka principā visu dari pareizi, ievēro iepriekšminētos nosacījumus, bet svars arī ilgtermiņā nekrītas, vērts pārskatīt savu miega režīmu. Cilvēkiem, kuri dienā nepietiekami guļ, palielinās stresa līmenis, kas negatīvi ietekmē ķermeņa stāvokli kopumā.

Tāpat miega trūkums var izraisīt nepārvaramu vēlmi pēc ēdiena. Miegs ietekmē divu hormonu – grelīna un leptīna līmeni, kas attiecīgi organisma “motoriņā” atbild par bada un sāta sajūtu. Ja miera periods ikdienā ir ļoti īss, ķermenī palielinās grelīna un samazinās leptīna līmenis, radot pastiprinātu vēlmi pēc ēdiena.

Ģenētiski iemesli

Ja savu uzturu un fizisko aktivitāšu daudzumu ikviens no mums var ietekmēt, tad ir arī lietas, ko mainīt nav iespējams – viens no neietekmējamiem faktoriem ir ģenētika, kas lielā mērā nosaka, cik ātrs vai ilgstošs būs svara zaudēšanas process.

Cilvēkiem var būt ģenētiska nosliece uz aptaukošanos – mūsu ķermenī ir gēni, kas tiek mantoti no vecākiem, tāpēc, papētot savu ģimenes koku, varēsi izdarīt secinājumus par iedzimtību un mantotajiem gēniem. Arī iedzimtība un gēni nosaka, cik ātra ir vielmaiņa, kur uzglabājas tauki un cik ātri no tiem iespējams atbrīvoties.

 

LA.lv