Veselam
Ārstēšana

Visu vasaru turpinās strādāt pie e-veselības uzlabojumiem0

Foto: LETA

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) nolemts, ka vēl visas vasaras garumā notiks darbs e-veselības darba grupās, lai strādātu pie nepieciešamo uzlabojumu izstrādes, informēja dienesta pārstāve Agnese Jasenoviča.

Līdz šim darbs ir noritējis divās no četrām darba grupām, kas tika izveidotas atbilstoši uzlabojumu iedalījumam tematiskajos blokos. Vairāku sanāksmju laikā jomas speciālisti sanākuši kopā, lai jau daudz detalizētāk pārskatītu e-receptes un e-darbnespējas lapas nepieciešamos uzlabojumus un varētu nodefinēt precīzas prasības uzlabojumu veicējam, kas tālāk jau varēs sniegt vērtējumu par izmaksām un termiņiem darbu veikšanai.

Pēc Jasenovičas teiktā, lai iespējami aptvertu visu iesaistīto pušu vajadzības, uz nākamajām e-darbnespējas lapas darbagrupas tikšanās reizēm plānots aicināt arī Latvijas darba devēju konfederācijas, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, kā arī Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija pārstāvjus.

Tāpat paredzēts, ka darbs visās četrās e-veselības darba grupās (e-darbnespējas lapas, e-receptes, nosūtījuma un ārējo informācijas sistēmu izstrādātāju) norisināsies visas vasaras garumā.

Savukārt 5. septembrī, kad paredzēta nākamā E-veselības lietotāju padomes sēde, tiks prezentēti jau daudz precīzāki darba grupu lēmumi.

Jasenoviča norādīja, ka padomes pārstāvji tika informēti par e-veselības 3. kārtas projektiem un tajos plānotajām aktivitātēm. NVD pārstāve atgādināja, ka e-veselības projekta trešajā kārtā plānoti divi apjomīgi Eiropas reģionālās attīstības fonda projekti – Veselības nozares informācijas sistēmas (VIS) modernizācija, attīstība un integrācija ar E-veselības sistēmu un E-veselības sistēmas tālāka pilnveidošana, sasaistot to ar personas identifikāciju, kopumā veicot uzlabojumus 18 blokos.

Pēc NVD pārstāves paustā, uzlabojumi ietver laboratorijas izmeklējumu integrāciju, kā arī dažādu reģistru un klasifikatoru integrēšanu e-veselības portālā un citu svarīgu veselības nozares procesu uzlabošanu.

Patlaban norisinās darbs pie līgumu slēgšanas ar iesaistītajām valsts pārvaldes iestādēm, un šobrīd noslēgti jau pieci sadarbības līgumi. Drīzumā tiek plānots sākt darbu pie informācijas sistēmu tehnisko specifikāciju izstrādes, piesaistot ārstus, farmaceitu un veselības nozares profesionāļus.

Vienlaikus NVD pārstāvji norādīja, ka ir rasts tehnisks risinājums vienam no e-veselības nepieciešamo uzlabojumu sarakstā iekļautajiem punktiem.

No 1.jūnija tiek korekti atainota un farmaceitiem e-veselībā redzama informācija par paralēli izplatītajiem medikamentiem, proti, tagad farmaceits pret e-recepti pacientam var piedāvāt arī paralēli izplatīto medikamentu, tā paplašinot pacienta iespējas zāļu iegādē.

Saskaņā ar grozījumiem noteikumos spēkā stājusies norma, paredzot tiesības ģimenes ārsta praksē nodarbinātai medicīnas māsai tehniski izrakstīt parasto, kā arī īpašo e-recepti zālēm un medicīniskām ierīcēm, kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā sedz valsts.

Jasenoviča piebilda, ka šādas tiesības māsai ir, ja elektroniskā recepte tiek izrakstīta atbilstoši ģimenes ārsta pirmreizēji izrakstītajai receptei un ja ģimenes ārsts devis šādu uzdevumu, kā arī nozīmētajā terapijā nav nepieciešamas izmaiņas. Attiecīgi NVD veic pakāpenisku e-veselības lietotāju tiesību piešķiršanu.

Tāpat NVD atgādināja, ka ārstniecības iestādes un ģimenes ārstu prakses tiek aicinātas pēc iespējas operatīvāk iesniegt dienesta pieteikumus pacientiem ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra (PREDA) mobilās lietotnes izmantošanai, lai varētu nodrošināt 2018. gada datu ievadi par PREDA.

Jau ziņots, ka līdz ar daudzajām problēmām e-veselības sistēmā, patlaban apturēta projekta trešās kārtas izsludināšana.

Kā iepriekš informēja veselības ministres padomnieks Edgars Skvariks, ministre Ilze Viņķele (AP) uz laiku apturējusi e-veselības trešās kārtas sākšanu, lai konkretizētu tajā plānotās aktivitātes un prioritizētu to ieviešanas secību. Viņķele ir uzdevusi Veselības ministrijai un NVD piesaistīt e-veselības lietotāju pārstāvjus, kas izvērtētu plānotos pasākumus no lietotāju aspekta.

Viņķele norādīja, ka vēlas saņemt precīzu informāciju par līdz šim paveiktajiem un plānotajiem darbiem. “Nepieciešama skaidra robeža, kas šajos projektos realizēts līdz manai apstiprināšanai ministres amatā, un kā šīs ieceres tiks realizētas mana darba laikā,” uzsvēra ministre, norādot, ka NVD ir iesniedzis sarakstu ar līdz šim konstatētajām aptuveni 50 kļūdām e-veselības sistēmā.

Saistītie raksti

Pēc Skvarika paustā, lai nodrošinātu nākamās e-veselības kārtas funkcionētspēju, kā arī saderību ar ārstu un lietotāju izmantotajām platformām, tiks sasaukta e-veselības lietotāju padome, kuras sastāvā ietilps ārstu, ģimenes ārstu, farmaceitu, slimnīcu un citu lietotāju pārstāvji.

Kā marta sākumā sacīja Skvariks, e-veselības sistēmas projekta trešās kārtas izsludināšana varētu būt apturēta ne ilgāk kā mēnesi.

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Ķīnā apstiprināta jaunā noslēpumainā vīrusa nodošana no cilvēka cilvēkam
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Saslimstība ar gripu Jelgavā mazinājusies. Latvijā gripas epidēmija vēl ir izsludināta
20 stundas
LE
LETA
Veselam
Pakalpojumu sniegšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem būs pieejams 206 750 eiro liels ESF fonda finansējums
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Kā uzlabot eksportu, kur meklēt investorus un kā attīstīt pasaules līmeņa ražošanu. Intervija ar LIAA vadītāju Rožkalnu
40 minūtes
LE
LETA
Dabā
Tuvākajā nedēļā gaidāmi jauni siltuma rekordi
33 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Kariņa valdības otrā elpa
46 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Neitralizēta Berlīnes centrā atrastā aviobumba
26 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1940. gada 22. janvārī. “Zvejnieka dēla” sensācija
50 minūtes