Veselam
Ārstēšana

Viszemākā atsaucība vēža skrīningam ir Rīgā. Kāpēc sievietes neizmanto iespēju pārbaudīt krūšu veselību?0


Alinta Hegmane
Alinta Hegmane
Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijā sieviešu atsaucība uz krūts vēža skrīningu ar mamogrāfijas metodi, kam valsts nosūta uzaicinājuma vēstules, joprojām saglabājas zema, piektdien kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģe ķīmijterapeite Alinta Hegmane.

Pēc viņas paustā, pērn kopējā atsaucība uz aicinājumu veikt krūts vēža skrīningu atsaucās tikai 42% sieviešu, kaut būtu nepieciešams, lai atsaucas vismaz 70% uzaicināto sieviešu. Viszemākā atsaucība vēža skrīningam ir Rīgā.

Hegmane uzsvēra, ka sievietēm, kuras pret savu veselību izturas atzinīgi, iespējams vēzi diagnosticēt ātrāk, kā rezultātā arī saslimšanu var sekmīgāk ārstēt.

Onkoloģe norādīja, ka katru gadu krūts vēzis tiek diagnosticēts nedaudz vairāk nekā 1000 sievietēm gadā.

Pēc Hegmanes paustā, arvien lielāku nozīmi medicīnā iegūst gēnu analīžu nozīme, bet tā nepieciešama tiem, kuriem nevar viennozīmīgi noteikt, vai no izvēlētās terapijas būs ieguvumi. Ārse norādīja, ka šīs analīzes ļauj pacientēm izvairīties no liekas, toksiskas terapijas.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja, onkoloģe Gunta Purkalne norādīja, ka pēdējos 20 gados onkoloģijā visā pasaulē vērojami dažādi sasniegumi, un katru gadu mirstība no vēža samazinās par 1%, turklāt dzīvildze sievietēm ar krūts vēzi pieaugusi pat divas reizes.

Pēc Purkalnes paustā, tā kā vēzis ir otrs biežākais iemesls, no kura iet bojā cilvēki, zinātnieki meklē veidus kā mirstību samazināt, bet dzīvildzi palielināt. Viens no šādiem mēģinājumiem ir personalizētā medicīna, kas īpaši nozīmīga onkoloģiskajiem pacientiem, kuriem ir izplatīts vai metastātisks audzējs, sacīja onkoloģe.

Viņa norādīja, ka personalizētajā medicīna svarīga multidisciplināra pieeja, kurās realizēšanās iesaistīti dažādi speciālisti. Tādējādi iespējams nonākt pie atbilstošākās terapijas, vienlaikus arī personalizētā medicīna nav brīnumlīdzeklis, atzina Purkalne.

Kā informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC), Latvijā profilaktiskais krūšu izmeklējums tiek veikts ar mamogrāfijas metodi. Katru gadu Nacionālais veselības dienests atlasa mamogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 60, 62, 64, 66, 68 gadi un nosūta uzaicinājuma vēstuli izmeklējuma veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem. Vēstule tiek nosūtīta uz deklarētās dzīvesvietas adresi un ir derīga divus gadus.

Pēc uzaicinājuma vēstules saņemšanas sieviete tiek aicināta tuvāko trīs mēnešu laikā pierakstīties jebkurā ārstniecības iestādē, kura veic valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu, ieskaitot mobilo mamogrāfiju. Ja termiņš tomēr nokavēts, pārbaudi var veikt divu gadu laikā līdz nākamās uzaicinājuma vēstules saņemšanas brīdim. Vēstulē ir norādītas dzīvesvietai tuvākās ārstniecības iestādes, kurās pārbaude veicama, piebilda SPKC.

Saistītie raksti

Centrā aicina, dodoties uz izmeklējumu, līdzi ņemt personu apliecinošs dokuments, uzaicinājuma vēstuli, kā arī vēstulei pievienoto pielikumu – skrīningmamogrāfijas karti. Vēlams līdzi ņemt arī visus iepriekšējos krūšu izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir.

Tikmēr Latviešu sieviešu valstsvienības ģenerālmenedžere Gunta Baško informēja, ka kampaņā “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” 7.jūnijā plkst.19.45 arēnā “Rīga” paredzēta “Rozā lentītes” basketbola spēle. Tajā Latvijas basketbola komanda sacentīsies pret Turcijas valstsvienību. Šajā dienā arēnā notiks arī ēdiena festivāls, kā arī citas aktivitātes, tostarp krūšu pārbaudes, sporta un cita veida nodarbes. Ieeja pasākumā būs par ziedojumiem.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Sieviešu TESTS: Kāda ir tava seksuālā pievilcība?
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Mūsdienīga mīlestības atslēga jeb 4 soļi, kas satuvinās ar partneri
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Nedrīkst”, “var” vai “vajag”? Špikeris vecākiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
EM vērtē, vai nevajadzētu izlīgt ar bijušajiem “Parex” īpašniekiem
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien Latvijā daudzviet spīdēs saule
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
LDDK: Speciālajā nodokļu režīmā strādājošo plašāka iesaiste veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanā ir apsveicama
49 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Merzļikins jau sāk uzlabot Irbes ierakstus NHL
13 stundas
LE
LETA
Ekonomika
TV3: Nemiro grib tikt vaļā no valsts sekretāra
12 stundas