Veselam
Ārstēšana

VM aicina farmācijas nozares pārstāvjus iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai0

Foto: pexels.com

Veselības ministrija (VM) aicina farmācijas nozares pārstāvjus līdz 17.janvārim iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai, pavēstīja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē šonedēļ aizsāktas diskusijas par plānotajām ministrijas reformām nozarē, tostarp medikamentu piecenojuma modeļa pilnveidošanu un reformām aptieku izvietojuma kritērijos. Sēdē veselības ministre Ilze Viņķele (AP) prezentējusi nozares pārstāvjiem vairākus priekšlikumus gan par medikamentu piecenojuma modeļa pilnveidošanu, gan reformām aptieku izvietojuma kritērijos.

Šneiders skaidroja, ka, veidojot jauno piecenojuma modeli, ir jāizvairās no scenārija, kura rezultātā tiktu negatīvi ietekmēti aptieku vai valsts budžeta ieņēmumi. Galvenais uzdevums ir nepieļaut medikamentu sadārdzināšanos, uzsvēra ministrijas pārstāvis.

Viņš stāstīja, ka, ieviešot fiksētu piecenojumu visiem medikamentiem, pastāv risks, ka sadārdzināsies tieši lētākie medikamenti. Fiksēta piecenojuma, kas ir definēts naudas izteiksmē, gadījumā, ņemot vērā, ka dārgākiem medikamentiem gala izmaksas patērētājiem varētu pat kristies, lētāko medikamentu ziņā varētu notikt tieši pretējais. Tāpēc vēl gaidāmas diskusijas par šiem jautājumiem.

Šneiders norādīja, ka tiek apsvērta arī iespēja noteikt piecenojuma griestus tieši dārgākiem medikamentiem, piemēram, tām zālēm, kuru cena pārsniedz 100 eiro. Starp ministrijas priekšlikumiem ir arī iecere pielāgot kompensējamo medikamentu cenu veidošanās modeli zālēm, kas nav kompensējamo medikamentu sarakstā. Tomēr ministrijā pagaidām nesniedz sīkākas detaļas.

Ministrijā līdz 17.janvārim tiek gaidīti konkrēti nozares priekšlikumi. Savukārt janvāra beigās plānots atkārtoti tikties, lai turpinātu diskusijas.

Ministrijas pārstāvis arī minēja, ka reformas jāvirza tā, lai veicinātu aptieku neatkarību no lieltirgotavām un nodrošinātu individuālu aptieku pastāvēšanu. Lai gan nav zināms, kā tieši tas tiks panākts, Viņķele iepriekš aģentūrai LETA stāstīja, ka primārie mērķi reformām būs vienmērīgāka aptieku izvietojuma nodrošināšana, aptieku koncentrēšanās, no kuras cieš aptieku rentabilitāte, mazināšana un farmaceitiskās aprūpes kvalitātes veicināšana.

Ministre arī atzinusi, ka kompromisa panākšana diskusijās būs sarežģīta. “Es saprotu, ka tā būs ārkārtīgi smaga saruna, bet tas ko es vēlos apliecināt, ir, ka es esmu gatava uzsākt diskusiju,” nesen pavēstīja Viņķele.

Ministrijas kompetencē ietilpstošo “instrumentu” ierobežotība un nozares specifika kopā ar iepriekšminētajiem faktoriem pieprasa relatīvi ilgstošas pārrunas pirms visas iesaistītās puses var nonākt pie kompromisa un konkrētu priekšlikumu ieviešanas, atzīst ministrijā.

Kā ziņots, VM iecerētais medikamentu piecenojuma modelis, kurā plānots ietvert fiksētus piecenojumus gan aptiekām, gan lieltirgotavām, ir izveidots, pamatojoties uz Konkurences padomes (KP) pētījumu, kurā secināts, ka Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms Baltijas valstīs.

KP aicinājusi izvērtēt iespēju lieltirgotavām un aptiekām ieviest fiksētu maksu par katru pārdoto zāļu iepakojumu, kā arī paredzēt tādu uzcenojumu sadalījumu, kas mazinātu aptieku atkarību no lieltirgotavām. Tāpat KP sagatavojusi vairākus citus priekšlikumus, tostarp rosinājumu vienādot cenas veidošanas mehānismu gan kompensējamām, gan nekompensējamām zālēm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
1 stunda