Veselam
Ārstēšana

VM: Auditu rezultāti apliecina, ka e-veselības sistēma ir aizsargāta pret apdraudējumiem0

Foto – Pexels.com

E-veselības sistēmai ir veikti vairākkārtēji trešo pušu neatkarīgie drošības auditi. To rezultāti apliecina, ka sistēma ir aizsargāta pret drošības apdraudējumiem, vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai norādījis Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš.

Pašlaik Nacionālais veselības dienests (NVD) veic sagatavošanās darbus atkārtotu drošības testu veikšanai, ko plānots izpildīt šajā mēnesī un martā. Drošības testu veikšanai tiks izmantoti dažādi NVD rīcībā esošie rīki, kā arī tiks veikti cita veida testi, skaidro ministrijā.

Nacionālās drošības starpinstitūciju komisijas janvāra sēdē tika atbalstīts VM priekšlikums noteikt arī e-veselības sistēmu par kritisko infrastruktūru, norāda Lapiņš. Pēc 16.janvārī notikušā kiberuzbrukuma e-veselības sistēmai NVD sadarbībā ar citām kompetentajām institūcijām ir veicis papildus pasākumus, lai sistēma būtu vēl vairāk aizsargāta no līdzīga rakstura uzbrukumiem nākotnē, pauž ministrijā.

“Papildus, lai identificētu nepamatotas personas datu apstrādes gadījumus, NVD nodrošina aizdomīgo darbību monitoringu E-veselības sistēmā. Sistēmā ir uzstādīta aizdomīgo darbību monitoringa programmatūra “E-Step Control”, kuru izmantojot var identificēt lietotāju netipiskos datu apstrādes gadījumus,” teikts vēstulē Saeimas atbildīgajai komisijai.

Attiecībā uz rosinājumu, lai dotu tiesības māsām un ārstu palīgiem izrakstīt receptes atbilstoši ārsta norādījumiem, VM šajā mēnesī ir paredzēta diskusija ar profesionālajām asociācijām par minēto jautājumu.

LETA vēstīja, ka plānots paplašināt personu loku, kas e-veselības sistēmā varēs piekļūt pacientu datiem, liecina izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē virzītie attiecīgo noteikumu grozījumi.

Kā ziņots, VM norāda, ka salīdzinot ar situāciju līdz janvārim vidum, pašlaik e-veselības sistēmas darbība ir būtiski uzlabota un tā strādā stabili.

No 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Iepriekš izskanēja daudzas sūdzības arī no ģimenes ārstiem un aptieku pārstāvjiem par problēmām e-veselības darbībā.

LA.lv