Veselam
Ārstēšana

VM jauna ideja, kā palielināt kapitācijas naudu ģimenes ārstiem0


Veselības ministre Anda Čakša
Veselības ministre Anda Čakša
Foto – Ieva Čīka/LETA

Kapitācijas naudas palielināšanu ģimenes ārstiem varētu nodrošināt, tajā iekļaujot jaunu kvalitātes sadaļu, šādu piedāvājumu šodien Veselības nozares stratēģiskajai padomei prezentēja Veselības ministrija (VM).

Kā pēc padomes sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministre Anda Čakša, šim mērķim papildus varētu atvēlēt apmēram divus miljonus eiro, kas nāktu klāt paredzētajiem 80 miljoniem eiro mediķu algu palielināšanai nākamgad.

Čakša teica, ka diskusija Stratēģiskajā padomē saistībā ar prasību palielināt kapitācijas naudu bija ļoti intensīva. Padome pauda atbalstu VM, ka visiem nozares ārstiem bāzes atalgojums jāpalielina vienādi, proti, nākamgad tam būtu jāsasniedz 1049 eiro.
Vienlaikus Čakša norādīja, ka skaidrs, ka primārā veselības aprūpe ir prioritāra nozare, tāpēc padome atbalstītu, ka ģimenes ārstiem finansējums ir lielāks.

Čakšas priekšlikums kapitācijas naudā iekļaut kvalitātes sadaļu padomē guva atbalstu, un, pēc ministres domām, šāds priekšlikums būtu labs ieguvums, jo tiktu uzlabota darba efektivitāte, kā arī ģimenes ārstiem būtu pieejams lielāks finansējums.

Ministre norādīja, ka kapitācijā iekļauto kritēriju izpildi varētu sākumā uzraudzīt, bet maksāt jau no janvāra. Šiem kritērijiem būtu jābūt viegli saprotamiem un tādiem, kas patlaban ļoti svarīgi veselības aprūpes rezultātos.

Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide norādīja, ka, tiklīdz VM Streika komitejai nosūtīs piedāvājumu, tā lems par tālāku rīcību, proti, vai šis piedāvājums būt pietiekams iemesls, lai apturētu streiku.

Veide norādīja, ka kvalitātes kritēriju iekļaušanu kapitācijas naudā neatbalsta, jo kvalitātes kritēriju izpilde dod iespēju ārstiem nopelnīt papildu par kritēriju pildīšanu. “Asociācijas viedoklis ir, ka kvalitātes kritēriji jānodala no kapitācijas naudas, jo šāda situācija ir visās Eiropas valstīs. Kvalitātes kritēriji ir “bonusā” un tie ir brīvprātīgi,” teica asociācijas prezidente.

Viņa norādīja, ka jau patlaban kvalitātes kritēriju pildīšana Latvijā ir obligāti, un tie, kas tos neizpilda nesaņem papildu finansējumu. “Streika komitejas viedoklis ir, ka kapitācijas nauda jāpalielina par 30% par pamatdarbu, nevis par papildu kvalitātes kritērijiem,” uzstāja Veide.

Viņa uzskata, ka tāpat kā stacionāra ārstiem ir piemaksa par dežūrām, ģimenes ārstiem vajadzētu būt piemaksai par to, ka ārsti vada praksi. Par to ģimenes ārstiem neesot maksāts jau desmitiem gadu.

Veide norādīja, ka sarunas Veselības nozares stratēģiskajā padomē bija garas un diezgan aktīvas, un viņai prieks, ka visi kolēģi izteica savu viedokli. “Kopējais noskaņojums un viedoklis bija tāds, ka ģimenes ārstiem ir jāpalielina kapitācijas nauda un neviens nebija pret kapitācijas naudas palielināšanu,” piebilda Veide.

Vienlaikus viņa norādīja, ka padomē radās jautājums, kāds ir pamatojums, lai šo finansējumu palielinātu.

Jau ziņots, ka jautājums par kapitācijas naudas palielināšanu tika nodots Veselības nozares stratēģiskajai padomei, jo vakar, tiekoties veselības ministrei, Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) un LĢĀA prezidentei, strīda dēļ par kapitācijas naudu vienošanās par streika pārtraukšanu netika panākta.

Gan Čakša, gan Kučinskis neatbalsta kapitācijas naudas palielināšanu, savukārt Veselības nozares stratēģiskās padomes locekļu domas saistībā ar LĢĀA streika prasību nākamgad par 30% palielināt kapitācijas naudas apmēru ir atšķirīgas.

Veide iepriekš informēja, ka kapitācijas naudas palielināšanai par 30% nākamgad būtu nepieciešami 5,3 miljoni eiro.
LĢĀA prezidente norādīja, ka vakar tikšanās laikā ar Kučinski un Čakšu tika panākta vienošanās, ka šodienas laikā tiks veikti aprēķini, kā arī ministre konsultēsies ar Veselības nozares stratēģisko padomi.

Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, 3.jūlijā plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt VM piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda.

LA.lv