Veselam
Psiholoģija

Biežākās aplamības ārstniecības tēju lietošanā. Skaidro augu pārzinātājs doktors Dailonis Pakalns0


Dailoni Pakalnu satrauc, ka Latvijā saradies daudz ārstniecības augu tirgotāju, kuri par tiem gandrīz neko nezina.
Dailoni Pakalnu satrauc, ka Latvijā saradies daudz ārstniecības augu tirgotāju, kuri par tiem gandrīz neko nezina.
Foto – Karīna Miezāja

Darbs zinātnē

Farmaceits, bioloģijas zinātņu doktors Dailonis Pakalns (84), tikai aiz­ejot pensijā, sāka strādāt Rīgas Farmaceitiskajā fabrikā un pelnītā atpūtā devās vēl pēc 20 gadiem. Papildus pieredzējušais speciālists sadarbojās ar Valsts zāļu aģentūru, gatavoja pārskatus par medikamentiem, kurus ārzemju firmas pieteikušas reģistrācijai Latvijā. Turklāt no 2005. līdz 2008. gadam viņš pārstāvēja valsti Eiropas Zāļu aģentūrā.

“Manuprāt, ja veselība atļauj, pārtraukt strādāt jau 60 gadu vecumā nav pareizi. Arī tagad, kopš četrus gadus vairs neesmu algotā darbā, turpinu rakstīt žurnālam. Kāda jēga dzīvot bez darba – tad jau labāk likties uz dīvāna un vairs nepiecelties,” viņš saka.

Interese par ārstniecības augiem Dailonim Pakalnam radusies, kad, studējot farmāciju, pēc trešā kursa viņš nokļuvis praksē Padomju Savienības Ārstniecības augu zinātniski pētnieciskajā institūtā. Seniors vēl tagad atceras, cik grūti bijis iemācīties visu augu nosaukumus latīniski, lai nokārtotu eksāmenu. Jau studiju laikā un pēc tām viņš nostrādājis šajā institūtā 20 gadus: Sibīrijā, Ziemeļkaukāzā, Aizkaukāzā, galvenokārt Armēnijā, Azerbaidžānā, Kazahstānā un neilgu laiku arī Gruzijā.

Izvēli doties prom no dzimtenes noteikusi vēlme nodarboties ar zinātni un dēla saslimšana ar tuberkulozo meningītu, jo viņam bijis ieteicams sauss klimats.

Dažkārt vairāki interesenti no Latvijas, piemēram, rakstnieks Andrejs Dripe ar bērniem un Knuts Skujenieks pēc atgriešanās no Mordovijas, devušies viņam līdzi ekspedīcijās.

Ziemeļkaukāzā Dailonis Pakalns galvenokārt vācis datus par augiem, kurus tautas medicīnā lieto onkoloģisku slimību ārstēšanā. “Kaut arī daudzi to izmanto savtīgos nolūkos, cenšoties nopelnīt, vēzi ar ārstniecības augiem izārstēt nevar. Iespējams tikai mazināt simptomus,” secina speciālists.

Pētījumu rezultātus pētnieks atspoguļojis vairāk nekā 180 zinātniskajās publikācijās. Viņš sarakstījis arī sešas grāmatas par ārstniecības augiem. Pats visvairāk lepojas ar savu sastādīto Ārstniecības augu vārdnīcu latīņu, latviešu, vācu, angļu, franču un krievu valodā, kurā apkopota informācija par 1460 augiem, izmantojot apmēram 22 000 terminu.

“Tā kā tolaik man vēl nebija datora, rakstīju ar rakstāmmašīnu. Kamēr vārdnīca trīs gadu laikā tapa, nācās iztikt bez brīvdienām un atvaļinājuma,” atceras autors.

Sastāvs jāmaina

No rīta pieceļoties, Dailonis Pakalns vispirms uzvāra zāļu tēju un dienas laikā vēl kādas divas reizes. Pašlaik viņš lieto maisījumu, kas sastāv no kumelīšu, kliņģerīšu un liepu ziediem, aroniju augļiem un melisas lapām. Saaukstēšanās gadījumos simptomu atvieglošanai viņš cenšas iztikt tikai ar zāļu tējām. Speciālists bieži dzer atkrēpošanu veicinošas tējas un atgādina, ka viena sastāva zāļu tēju ieteicams lietot līdz pusotram mēnesim, pēc tam pamainīt sastāvu.

Kompleksajiem maisījumiem, salīdzinot ar monotējām, ir priekšrocības, taču tajos nevajadzētu kombinēt vairāk par pieciem sešiem augiem. Piemēram, saaukstēšanās slimību profilaksei labi noder komplekss no rožu augļiem, pīlādžu un upeņu ogām, kas satur daudz vitamīnu un minerālvielu. Izmantojot tikai pīlādžogas, tēja būs mazliet savelkoša un ne tik patīkama.

Regulāri dzerot zāļu tējas, iespējams nostiprināt imunitāti un mazāk slimot. Savukārt depresīviem cilvēkiem, kādu laiku lietojot asinszāles tēju, uzlabosies garastāvoklis.

Svarīgi lietot pareizi

“Cilvēkiem jālieto ārstniecības augi, kas aug zemē, kurā viņi dzīvo,” uzskata Dailonis Pakalns. Viņaprāt, Latvijā ir aplami aizrauties ar ķīniešu vai ājurvēdas tējām. Katrai tautai ir izveidojies savs ģenētiskais tips, piemēram, grenlandieši nevar būt veģetārieši, jo organisma fermentatīvā sistēma nav tam piemērota. Mūsu zemē veselīgāk ir ēst brūklenes, mellenes un dzērvenes, nevis mango un avokado.

Speciālists atzīst, ka Latvijā ārstniecības augus lieto visai plaši, taču ne vienmēr pareizi. Akūtu saslimšanu gadījumā zāļu tējas bez ārsta konsultācijas nevajadzētu lietot ilgāk par 5 – 7 dienām, bet hronisku slimību gadījumā – ne ilgāk kā četras nedēļas.

Ar augiem jāapietas ļoti uzmanīgi, tāpat kā ar zālēm. Sievietes pirmajos trīs grūtniecības mēnešos nedrīkst lietot nekādu tēju bez saskaņošanas ar ārstu, piemēram, iecienītā aveņu lapu tēja var izraisīt spontānu abortu.

Ja netīk tējas rūgtā garša un nav problēmu ar ogļhidrātu vielmaiņu, tās maskēšanai var pievienot medu. Taču, ja vajag stimulēt kuņģa sekrēciju, to nedrīkst darīt, jo tas nomāks šim nolūkam vajadzīgās rūgtvielas.

Atkrēpošanu veicinošas un sviedrējošas tējas jādzer, cik vien karstas var, vismaz trīs reizes dienā. Sviedrējošās tējas efektīvāk iedarbosies pēcpusdienā, nevis no rīta.

Ēstgribu un kuņģa sekrēciju veicinošas, aknu un žultspūšļa tējas jādzer pusstundu pirms ēšanas, gremošanas traucējumu novēršanai – maltītes laikā, bet sagremošanas uzlabošanai – pēc ēšanas. Savukārt vēdera izeju mīkstinošas tējas jālieto pirms gulētiešanas.

Kā stāsta Dailonis Pakalns, zāļu tējas gatavo trejādi. Pirmais veids ir uzlējums, kad drogām uzlej verdošu ūdeni un atstāj uz 10 minūtēm, lai ievelkas. Uzlējumu parasti gatavo, ja tējai izmanto auga virszemes daļu. Novārījumam drogas aplej nevis ar verdošu, bet aukstu ūdeni, ļauj 5 minūtes uzbriest un uz lēnas uguns vāra 5 – 10 minūtes. Savukārt drogas, kuras satur gļotvielas un veicina atkrēpošanu vai kuņģa čūlas gadījumā pārklāj kuņģa gļot­ādu, aplej ar istabas temperatūras ūdeni un atstāj 10 – 12 stundas. Šīs drogas vārot, gļotvielas savilksies un no tām nebūs nekāda labuma. Pērkot tējas aptiekā, vajadzētu pievērst uzmanību norādēm uz iepakojuma.

Tiem, kuri ārstniecības augus vāc paši, jābūt pārliecinātiem, ka tos patiešām pazīst, piemēram, ar velna rutku iespējams smagi saindēties. Indīgus augus nevajadzētu lasīt, piemēram, purvos augošo vaivariņu. Pietiek ogojot pastaigāt pa tā audzēm, lai pēc tam sāpētu galva. Daži iedomājas, ka žultspūsli izārstēs ar struteni, taču tā var radīt ļoti nepatīkamas sekas.

“Aplami ir rīkoties pēc principa: ja kaimiņienei palīdzēja, tad arī es varu šo tēju lietot. Katra cilvēka organisms ir atšķirīgs,” uzsver speciālists.

Turklāt, attīstoties zinātnei, informācija mainās. Daudzus augus, kurus lietoja pirms gadiem simts, tagad vairs neiesaka. Piemēram, agrāk ļoti populāri bija māllēpes ziedi, taču japāņu zinātnieki pierādījuši, ka, ilgstoši dzerot to tēju, rodas aknu bojājumi, ciroze un pat vēzis, jo tie satur pirolizidīna alkaloīdus.

Dailonis Pakalns iesaka 10 mājās visvairāk nepieciešamās drogas

1. Asinszāles laksti – uzlabo mentālo un fizisko labsajūtu, nodrošina labu garastāvokli un miegu, piemīt pretsāpju, pretiekaisuma un pretmikrobu iedarbība.

2. Kliņģerītes ziedi – ādas un gļotādas slimību ārstēšanai iekšķīgi un ārīgi, apdegumu un izgulējumu kopšanai un dziedēšanai, niezošu insektu kodumu apstrādei.

3. Kumelītes ziedi – populārākā droga ārstniecībā un uztura zāļu tējās, uzlabo miegu un gremošanas trakta darbību, stiprina organisma aizsargspējas, visdrošākā tēja zīdaiņiem un bērniem.

4. Liepu ziedi – novērš saaukstēšanos un klepu, noder relaksācijai, mentālās un fiziskās labsajūtas, kā arī miega uzlabošanai, stiprina organisma aizsargspējas.

5. Māteres laksti – izteiktas nomierinošas īpašības, nedaudz pazemina asinsspiedienu, samazina sirdsdarbības frekvenci, kopā ar citām drogām noder bezmiega, stresa un spriedzes gadījumos, pret traucējumiem menopauzes periodā.

6. Melisas lapas – gremošanas sistēmas un mentālai veselībai, miega un garastāvokļa uzlabošanai, sirds stiprināšanai, organisma spēcināšanai.

7. Ozolu miza – dezinficējošās īpašības kavē iekaisuma rašanos, aptur asiņošanu, lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi iekaisīgu ādas slimību gadījumos, pret gļotādas iekaisumiem, iekaisumu akūtā fāzē, brūču un nedzīstošu čūlu kopšanai, pret akūtu nespecifisku caureju, kā skalojamo šķīdumu kakla, mutes gļotādas un smaganu iekaisuma, ginekoloģisku infekciozi iekaisīgu saslimšanu gadījumos.

8. Pelašķa laksti – ēstgribas uzlabošanai un gremošanas veicināšanai, tiem ir arī pretiekaisuma, asiņošanu apturoša, gāzes mazinoša, atkrēpošanu veicinoša, antialerģiska un sviedrējoša darbība.

9. Piparmētras lapas – relaksācijai, mentālai un fiziskai labsajūtai, novērš dažāda veida organisma diskomforta gadījumus, atvieglo depresiju, galvassāpes, menstruālās spazmas, nodrošina veselīgu miegu, stiprina imūnsistēmu un gremošanas sistēmas veselību, veicina atkrēpošanu, mazina saaukstēšanās simptomus, nomāc sāpju sajūtu.

10. Rožu augļi – stiprina organisma aizsargspējas, uzlabo elpošanas ceļu un gremošanas trakta, urīnpūšļa un urīnceļu veselību, mazina nogurumu, pazemina holesterīna līmeni, ir bagātīgs vitamīnu un minerālvielu avots.

LA.lv