Veselam
Psiholoģija

Zane Eniņa: Ir bijis stress, kad melns gar acīm un pēc tam neko neatceros0

Zane Eniņa. Foto – Matīss Markovskis

Kā tikt galā ar stresu? Savā pieredzē dalās Zane Eniņa, žurnāla 36,6 °C galvenā redaktore:

Esmu savulaik piedzīvojusi tik nomācošus stresa brīžus, ka melns gar acīm, mute izkalst un pēc tam neko neatceros. Tā man ir gadījies skolā, kad vienai pašai bija jāuzstājas daudzu cilvēku priekšā, bet nekad, uzstājoties kolektīvā: korī, ansamblī.

Milzīgu satraukumu piedzīvoju arī tad, kad pirms vairākiem gadiem autoskolā apguvu braukšanu un pēc tam, kad autovadītāja apliecība jau bija kabatā, pirmo reizi viena pati kaut kur devos ar mašīnu: plaukstas no šausmām bija tā nosvīdušas, ka pielipa pie stūres. Par laimi, tad jau zināju par dziļo elpošanu. Ļoti palīdzēja! Sēdēju pie stūres un elpoju, prāts pamazām sakārtojās, sāku arī apjēgt apkārtējos apstākļus, ceļa zīmes, luksoforus, cilvēkus. Jāatzīst, ne mazāk noderīgas bija arī nodarbības Drošas braukšanas skolā.

Vēlāk, sevi vairāk iepazīstot, sapratu, ka trauksme aug augumā, ja man sava uzstāšanās reize vai prezentācija ir ilgāk jāgaida. Tāpēc, ja vien iespējams, piesakos runāt pirmā – lai prāts nepaspēj uzvilkties. Tomēr arī tagad gadās, ka jūtu – gaidot eksāmenu vai sapulci, kurā man būs jārunā, sirds sāk dauzīties straujāk un straujāk. Tad atgriežos pie dziļās elpošanas kā pārbaudītas vērtības.

LA.lv