Veselam
Bērni

Zobārsts: „Lai būtu vesels, jābūt veseliem zobiem!”0

Foto – Shutterstock

„Bērns jāved pie zobārsta divreiz gadā,” uzsvēra  zobārsts Andis Paeglītis. Viņam piekrītoši māja gan zobiņš Baltiņš, gan sanākušie bērni, kuri piedalījās kampaņas „Man ir tīri zobi!” noslēguma pasākumā.

Mobilā aplikācija, 3D kabinets…
Aizvadītās sestdienas rītā kinoteātrī Cinamon notika neparasta rosība – starp informatīviem plakātiem laiku pa laikam parādījās zobiņš Baltiņš, viņam pa pēdām sekoja zobugrauzis Urķis, bet zobu fejas čakli gatavoja uzskates materiālus, lai pastāstītu bērniem, kā pareizi tīrīt un diegot zobus, kā arī vēl pirms mazo viesu ierašanās piepildīja radošās darbnīcas ar nepieciešamajiem materiāliem un uzmanīja, vai fotostūrītis tiek iekārtots kā nākas.

Sabiedrības informēšanas kampaņu „Man ir tīri zobi!” organizēja Veselības ministrija (VM) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ar mērķi uzrunāt bērnus un jo īpaši pusaudžus un piedāvāt viņiem dažādus interesantus veidus, kā atcerēties par regulāru zobu tīrīšanu. Zobiņš Baltiņš un Urķis viesojušies pirmsskolas izglītības iestādēs un pie sākumskolas pirmo klašu skolēniem, lai uzskatāmi parādītu, kas un kā pareizi darāms ar zobu suku un zobu diegu. Tāpat mazākie bērni varēja kļūt par zobiņa Baltiņa palīgiem, ierunājot īpašu dzejolīti, kas radīts, lai zobu tīrīšana būtu jautrāka. Noklausīties mazo palīgu veikumu iespējams facebook.com/tirizobi.lv.

Savukārt pusaudžiem radīta mobilā aplikācija „Zobs”, ko iespējams lejupielādēt bez maksas google Play veikalā un kas ik dienu īpašos laikos atgādina par zobu tīrīšanu. SPKC Slimību profilakses nodaļas vadītāja Ilze Straume atklāja, ka divu mēnešu laikā, kopš aplikācija pieejama, to jau izmanto vairāk nekā 1200 lietotāju. Prieku par mobilo aplikāciju pauda arī SPKC Galvenais speciālists zobārstniecības aprūpes jautājumos Andis Paeglītis: „Pusaudžu vecumā parasti zobus sāk tīrīt retāk un arī pie zobārsta vai higiēnista pusaudži dodas nelabprāt, taču vecākiem jāmudina savus bērnus izmantot gan pieejamos līdzekļus, kas ikdienā atvieglo rūpes par mutes higiēnu, gan valsts garantētos zobārsta un higiēnista pakalpojumus. Pēc 18 gadu vecuma tas viss būs tikai par maksu.”

Andis Paeglītis un Ilze Straume vēl norādīja, ka liela nozīme ir arī tam, kā vecāki pieradina savu bērnu apmeklēt zobārstu. „Nevajadzētu teikt bērnam, ka viņam nesāpēs, ka būs špricīte vai vēl trakāk – stāstīt par savu šausmīgo pieredzi bērnībā… Tagad viss ir mainījies. Mājaslapā www.tirizobi.lv izveidots interaktīvs 3D zobārsta kabinets, kas dod iespēju aplūkot zobārstniecībā izmantojamos instrumentus un procedūras. Ar to visu var iepazīstināt bērnu pirms zobārsta apmeklējuma, tā, iespējams, mazinot viņam satraukumu un bailes, kas varētu rasties bērniem un pusaudžiem pirms zobārsta apmeklējuma,” sacīja Ilze Straume.

Ketija Šēnberga: „Svarīga arī tīra elpa.”

Izrādās, bērnībā bail no zobārsta bijis arī akcijas „Man ir tīri zobi!” atbalstītājai un mobilās aplikācijas „Zobs” sejai Ketijai Šēnbergai. „Bet mūsdienās viss ir mainījies, un tagad man noteikti vairs nav bail no zobārsta. Uzskatu, ka svarīgs ir ne tikai smuks smaids, bet arī laba, tīra elpa. Šobrīd mana māsa mācās par zobārstu, un tas ir vēl viens labs atgādinājums par to, cik svarīgi ir rūpēties par mutes veselību,” atklāja Ketija Šēnberga. Viņas teikto papildināja galvenais zobārsts Latvijā Andis Paeglītis: „No zobu veselības atkarīga arī mūsu vispārējā veselība, jo baktērijas ceļo pa visu organismu, iespaidojot to.”

Starp citu, tie, kuri izmanto aplikāciju „Zobs” un tīra zobus gan no rīta, gtan vakarā, piedalās izaicinājumā. Tādu jau pieveikusi 12 gadus vecā Patrīcija, kura turpina lietot aplikāciju katru dienu. Meitene neslēpa, ka viņa centīgi rūpējas par savu zobu veselību, un līdz šim Patrīcijai ielikta tikai viena plomba. Lai meitene vēl labāk varētu pārliecināties, ka visas zobu maliņas tiešām iztīrītas rūpīgi, Patrīcija saņēma izaicinājuma balvu – aplikumu iekrāsojošās tabletes. Ja kāda zoba rieviņā būs paslēpies aplikuma graudiņš, tabletes to iekrāsos un tas būs labi pamanāms. Starp citu, kā atklāja Andis Paeglītis, pusaudža vecumā meitenes centīgāk tīra zobus un izturas atbildīgāk pret savas mutes veselību, nekā puiši.

Pasākuma laikā bija iespēja vērot izglītojošu multfilmu, kāpēc ir svarīgi tīrīt zobus un kā to pareizi darīt, kopā ar zobu fejām varēja spēlēt spēles, zīmēt, veidot, līmēt, kā arī bija iespēja nobildēties kopā ar zobiņu Baltiņu un Urķi īpaši ierīkotā fotostūrī.

Noslēgumā bērniem bija iespēja piedalīties viktorīnā, atbildot uz jautājumiem. Piemēram, cik daudz ir piena zobu, pēc cik ilga laika jāmet miskastē košļājamā gumija un tā tālāk.

Saistītie raksti

Vairāk informācijas meklējiet interneta vietnē www.tirizobi.lv, kur pieejamas dažādas interaktīvas sadaļas bērniem un pusaudžiem un iespējams uzzināt visu par pareizu zobu tīrīšanas tehniku un citus ar mutes dobuma higiēnu saistītus jautājumus. Jaunākais mājaslapas papildinājums ir interaktīvs 3D zobārsta kabinets.

Atgādinām, ka līdz 18 gadu vecumam valsts apmaksā zobārstniecības pakalpojumus bērniem, tāpēc aicinām jauniešus izmantot valsts sniegto iespēju un regulāri vismaz 2 reizes gadā apmeklēt zobārstu, kā arī 1 reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu. 7, 11 un 12 gadu vecumā zobu higiēnista pakalpojumus valsts apmaksā divas reizes gadā. Zobārstniecības pakalpojumus par valsts budžeta līdzekļiem sniedz zobārstniecības speciālisti un ārstniecības iestādes, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Sarakstu ar iestādēm meklējiet www.vmnvd.gov.lv vai www.tirizobi.lv.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Grieķija pievienojas koronavīrusa statistikai
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Itālijā ar jauno koronovīrusi inficējušies 374 cilvēki; 12 miruši
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Tenerifē koronavīrusa skartajā viesnīcā atrodas viens Latvijas valstspiederīgais 1
9 stundas

Lasītākie raksti

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Valsts apēd sēklas kartupeļus. Par eksporta atbalstu un “kapitālā remonta” blaknēm
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Dabā
VUGD brīdina, ka snigšana ceturtdien var traucēt satiksmi
5 stundas
LE
LETA
Sports
Atceļ pasaules čempionātu šorttrekā
1 stunda
VI
VIKTORS IVBULIS
Pasaulē
Viktors Ivbulis: Latviešu skaits dzimtenē rūk, bet žēl, jo dzīvojam vismaz dabas apstākļu ziņā laimīgā zemē
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Gājējai Jelgavā uzgāžas mikroautobuss
3 stundas