Veselam
Dzīvesveids

Izvēlies piemērotu zobu suku: labāk lai mazāka galviņa un sintētiski sariņi 0

Foto – Shutterstock

Kurš gan negrib veselus un baltus zobus, taču ne katrs tos kopj pietiekami rūpīgi. Viens no nosacījumiem, lai tie nebojātos un būtu skaisti, ir laba zobu suka un atbilstoša tīrīšanas tehnika.

Daudzi, pērkot jaunu zobu suku, vispirms novērtē cenu. Visparastākās – tā sauktās manuālās sukas iespējams iegādāties vidēji par pāris eiro. Droši var izvēlēties pazīstamo firmu ražojumus. Pavisam lētu, nedzirdētu kompāniju sukām sariņi var būt sliktākas kvalitātes, skrāpēt zobus un smaganas, kā arī krist laukā.

Katram sava zobu suka


Vairākumam cilvēku ieteicams lietot mīkstu (soft) suku un mainīt to reizi 3–4 mēnešos. Suku galiņi lietojot nodilst, tāpēc kļūst asi un rada zobos skrāpējumus, kuros savairojas baktērijas. Turklāt – lai arī cik rūpīgi mēs mazgātu sariņus pēc zobu tīrīšanas, tajos paliek pastas atliekas un savairojas baktērijas, īpaši, ja vannasistabā ir slikta ventilācija.

Tie, kas vēlas cietāku tīrāmo līdzekli, varētu izmantot vidējas cietības (medium) suku, bet cietas (hard), kuras veikalos atrodamas arvien retāk, zobu higiēnisti neiesaka nevienam.

Jutīgiem zobiem jāizvēlas suka ar īpaši mīkstiem sariņiem (supersoft), tomēr suka ar apzīmējumu ultrasoft lielai daļai cilvēku varētu būt par maigu.

Pēdējā laikā parādījušās zobu sukas, kuru sariem ir spici galiņi, kas tīrot labāk iekļūst zobu starpās, kā arī rievās starp smaganu un zobu.

Jāraugās, lai sukai būtu pēc iespējas mazāka galviņa, ar kuru varētu piekļūt arī grūtāk aizsniedzamām vietām, piemēram, astotajiem zobiem un zobu sāniem mēles pusē. Dažu suku galā šim nolūkam ir pagarināti un cietāki sariņi.

Labāk izvēlēties suku ar sintētiskiem sariņiem. Dabiskie, kas ir dzeltenīgāki, nelīdzenāki un rupjāki, mitrumā piebriest, un tajos savairojas baktērijas.

Atsevišķām sukām sariņos ir indikators, piemēram, kad tie no zilas krāsas pārkrāsojas balti, tā jāmet laukā.

Lai atvieglotu vecākiem izvēli, uz mazuļiem paredzētajām sukām ir norādīts vecums, kādam tās domātas. Dažas bērnu zobu sukas maina krāsu, tās noteiktu laiku turot rokā, bet mazie, lai šo procesu paātrinātu, nereti izmanto viltību – patur zem karsta ūdens un apgalvo, ka zobi iztīrīti.

Vienkūlīša sukas domātas tiem, kuri nēsā breketes, vai kuriem starp zobiem ir lielas spraugas. Zviedrijā ir pieņemta prakse – ja bērnam zobā ir caurums, reizēm vecāki, konsultējoties ar ārstu, ar šo suku to vietu rūpīgi tīra, līdz tā ar laiku sacietē un nevajag plombēt.

Starpzobu sukas ieteicamas, ja ir lielas zobu starpas, tiek nēsātas breketes, ir tilti, un tiem, kam ir periodontīts jeb tautā sauktā parodontoze.

Ceļojumiem piedāvā īpašas saliekamas zobu sukas, taču, ja ārpus mājas sanāk uzturēties bieži un ilgstoši, veselīgāk lietot parastu kvalitatīvu suku.

Speciāla, lielāka un cietāka suka ar īpašiem izliekumiem nepieciešama platīšu tīrīšanai, kuras salīdzinājumā ar zobiem ir grubuļainas.
[yesnopoll background=”#ff9c51″]

Kā tīrīt

Katram vispiemērotāko tīrīšanas veidu ieteiks zobu higiēnists. Vissvarīgākais, ko var rekomendēt visiem, – turēt suku 45 grādu leņķī pret zobiem un smaganām.

Zobu kopšanai vajadzētu nodoties divreiz dienā 2–3 minūtes. Diemžēl starptautiska pētījuma dati liecina, ka vidēji šai higiēnas procedūrai tiek veltītas tikai 46 sekundes. Tāpēc arī Latvijas iedzīvotājiem zobu veselības stāvoklis ir slikts.

Sukas, kas darbojas pašas


Liela priekšrocība ir mehāniskajām zobu sukām, kas aprīkotas ar jaunām tehnoloģijām un ļauj cilvēkam nedomāt, kā viņš tīra zobus. Turklāt neatkarīgi pētījumi liecina, ka ar tām šo higiēnas procedūru var veikt daudz labāk nekā ar roku. Jo šīs sukas dārgākas, jo plašākas iespējas piedāvā.

Pagaidām mehāniskās zobu sukas var iegādāties tikai dažās aptiekās un elektropreču veikalos. Parasti visi, kas izmēģina modernās sukas, ir patīkami pārsteigti, taču droši vien paies vēl ilgs laiks, kamēr tās būs ikvienā mājā.

Elektriskās zobu sukas sākotnēji radīja ērtākai lietošanai cilvēkiem ar kustību traucējumiem un tiem, kuri lieto breketes.

Šīm sukām ir apaļa galviņa, kas virzās nevis uz riņķi, bet uz vienu un otru malu, kā saka speciālisti – oscillējošām kustībām. Tā jātur 45 grādu leņķī pret zobiem un lēnām viļņveidīgi jāvirza pa smaganu līniju. Ja suka ir aprīkota ar taimeri, tā pati apstāsies, kad zobi būs izpucēti.

Lētākas elektriskās sukas parasti izvēlas, lai ieinteresētu bērnus tīrīt zobiņus. Tomēr tām ir salīdzinoši liela vibrācija un nav iespējams kontrolēt tīrīšanas spiedienu. Priekšroka būtu dodama kvalitatīvākām sukām. Labākās no tām maksā diezgan dārgi, jo ir pievienots taimeris, spiediena sensors un iespējami dažādi režīmi: maigāki, spēcīgāki, pulējoši, masējoši. To galviņa kustas no 7600 līdz 9600 apgriezieniem minūtē.

Soniskā zobu suka darbojas vēl ātrāk un ir vēl gudrāka par savu priekšteci. Elektriskās sukas galviņa kustas riņķveidīgi, soniskā – horizontālā plaknē pa labi un kreisi, izdarot uz zobiem slaukošas kustības. Šo suku pieliek 45 grādu leņķī pie zobiem un tur vai arī lēni virza turpu šurpu ar horizontālām kustībām, kamēr suka pati izdara slaukošas kustības. Tā ir aprīkota ar spiediena sensoru, dažādiem režīmiem un taimeri, kas nosaka tīrīšanas ilgumu un signalizē, kad jāmaina pucējamā vieta.

Saistītie raksti

Šogad Latvijā tirdzniecībā parādījusies ultraskaņas zobu suka, ko var iegādāties ar profesionāļu starpniecību. Šī suka jāpieliek pie zobiem un smaganām 45 grādu leņķī un jāizdara nelielas apļveida kustības, mazliet ilgāk paturot pie smaganu kabatām, lai ultraskaņa paspētu iedarboties uz tajās mītošajām baktērijām. Tā kā ultraskaņa nav dzirdama, daudzus mulsina, ka šķietami nekas nenotiek, tāpēc šīm sukām ir arī soniskās sukas kustības dažādos režīmos.

ASV zinātnieki izpētījuši, ka sukas radītās ultraskaņas svārstības nekaitē veselībai, toties sagrauj aplikuma baktēriju kolonijas un notīra to paliekas, iekļūstot mutes dobuma vistālākajos stūrīšos.

UZZIŅA


Labas mehāniskās zobu sukas priekšrocības.

• Resns kāts – ērta turēšana.

• Viena suka der visai ģimenei – jāmaina tikai galviņas.

• Liels kustību daudzums – tīrāki zobi.

• Dažādi ātrumi – katra gaumei un vajadzībām.

• Spiediena sensors – zobu drošībai.

• Taimeris – tīrīšanas laika kontrolei.

• Mazas galviņas – vieglāka piekļūšana arī tālākiem zobiem.

• Lādēšana no tīkla – vienmēr pieejama un viegla.

• Iebūvētas baterijas – nodrošina ilgstošu spēju darboties, pat ceļojumos, kuri ilgst līdz vienai nedēļai.

• Droša mitrā vidē – var tīrīt zobus, kaut stāvot zem dušas.

• Īpaši ceļojuma futrāļi, kas aizņem maz vietas un pasargā suku no bojājumiem.

KONSULTĒJUSI ZOBU HIGIĒNISTE ANDA MIRONOVA

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
4 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
6 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
5 stundas