Veselam
Ārstēšana

Žurnāliste Gunta Tabore: Kad saaukstējos, palīgā nāk “saulītes” – Babarikina bumbiņas0

Gunta Tabore. Foto – Matīss Markovskis

Kas atrodas veselības žurnālistu aptieciņā?

Stāsta žurnāla “36,6°C” žurnāliste Gunta Tabore.

Mana mājas aptieciņa ir neliela naktsskapīša atvilktne. Kādreiz zāles glabāju lielā plauktā, bet reiz nopietni pieķēros izvētīšanai un sapratu, ka liela daļa netiek izmantota, jo gana bieži mainās kaites, līdz ar to arī vajadzības. Samazināju zāļu skapīša saturu līdz minimumam. Tomēr ir daži svarīgi līdzekļi, ko vienmēr cenšos turēt mājās, piemēram, pretsāpju tabletes, ūdeņraža pārskābe vai C vitamīns. Vēl ir daži svarīgie palīgi, bez kā savu zāļu skapīti nevaru iedomāties.

* Babarikina bumbiņas

Tā mūsu paziņu lokā dēvē saulītes, ārstniecības augu produktu bumbiņu veidā. Tās palīdz, ja esi saaukstējies. Produkts tapis inovatīvo biomedicīnas tehnoloģiju institūta ražotnē FitoBalt. Viens no institūta izveidotājiem ir zinātnieks Dmitrijs Babarikins, tāpēc bumbiņas dēvēju viņa vārdā.

Uz iepakojuma norādīts, ka saulītes ražotas pēc Ķīnas senas tehnoloģijas no Latvijas izejvielām, un tieši pēdējais fakts man ļoti patīk. Bumbiņas satur kumelītes ziedus, piparmētras, koncentrētu ābolu sulu un medu, arī vērtīgo miežu bēta-glikānu un vitamīnus. Ja uznāk saaukstēšanās liga, roka pati stiepjas pēc bumbiņas – to sakošļāju un uzdzeru siltu tēju. Ja kāds no ģimenes, kolēģis vai draugs jūtas savārdzis, uzreiz saku: tev vajag Babarikina bumbiņu!

* Riņķa ziede

To mūsmājās izmanto jau sen. Riņķa ziede noder ādas bojājumu remdēšanai un brūču sadziedēšanai, arī tad, ja gadās apdedzināties vai kaut kas iekaisis. Ja piemetas iesnas, to var iesmērēt degunā. Mazu kriksīti var apēst, ja sāp kakls vai nerimst klepus. Palīdz, ja ieziež sāpīgas locītavas. Ir daudz gadījumu, kad dodos uz ledusskapi pēc ziedes.

Šo vērtīgo ziedi gatavoja dziednieks Edgars Riņķis. Sastāvā ir tikai vietējās izcelsmes produkti: egļu sveķi, bišu vasks, cūku tauki un sviests. Ziede tika gatavota pēc senas receptes, kas nodota no paaudzes paaudzē.

Taču nu jau viedais vīrs aizsaulē. Patlaban ziede nopērkama ar atšķirīgiem nosaukumiem – gan Evija, gan Riņķa ziede. Kaut arī pastāv šaubas, kura ir īstā, esmu iegādājusies prāvu bunduli un lietoju ilgu laiku. Savulaik pats Riņķis teicis, ka ziede vismaz astoņus gadus nezaudē savu dziedniecisko spēku. Daudziem netīk smēres konsistence un aromāts, bet man tieši otrādi – tā smaržo mazliet pēc medus un vēl pēc kaut kā, kas mani nomierina.

* Likopodijs

Pulverītis ar pretiekaisuma īpašībām, brīnišķīgi palīdz, ja ir izsutums, apsārtums. Likopodiju iegūst no staipekņa sporām. Augs ir aizsargājams, tāpēc, ieraugot to mežā, neķeros klāt un nemēģinu sporas ievākt. Aptiekā pulverīti var iegādāties kā bezrecepšu medikamentu.

Likopodiju lietoju jau tad, kad manas meitas bija mazas. Man patīk pulvera zīdainais maigums – uzkaisi bērniņa dupsītim, pārslidini apsārtumam, un tas drīz vien zūd. Kad piedzima mazmeitiņa, ieteicu meitai izmantot likopodiju. Kāpēc gan jāpērk speciāls krēms vai pūderis, ja dabisks superlīdzeklis atrodams Latvijas dabā?

Likopodiju gan nedrīkst kaisīt uz vaļējas brūces, jo tas var traucēt dzīšanas procesam, taču pārējām ādas problēmām der lieliski.

 

LA.lv